رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۴ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۶
  • کد خبر : ۱۲۷۳۶۱
  • چاپ خبر : برگزاري كارگاه آموزشي اطفاء حريق در روستاي حاجي آباد شهرستان بافق

برگزاري كارگاه آموزشي اطفاء حريق در روستاي حاجي آباد شهرستان بافق

كارگاه آموزشي اطفاء حريق با هدف مشخص کردن نقاط ضعف، قوت و خلأهای موجود با سناریوی آتش سوزی در مراتع و جنگل هاي دست كاشت شهرستان بافق در روستاي حاجي آباد اين شهرستان برگزار شد. به گزارش آفتاب بافق؛ كارگاه آموزشي اطفاء حريق با حضور مديركل و كارشناس مانورهاي مديريت بحران استان يزد، مديركل و […]

كارگاه آموزشي اطفاء حريق با هدف مشخص کردن نقاط ضعف، قوت و خلأهای موجود با سناریوی آتش سوزی در مراتع و جنگل هاي دست كاشت شهرستان بافق در روستاي حاجي آباد اين شهرستان برگزار شد.

به گزارش آفتاب بافق؛ كارگاه آموزشي اطفاء حريق با حضور مديركل و كارشناس مانورهاي مديريت بحران استان يزد، مديركل و جانشين فرمانده يگان حفاظت اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان يزد، فرماندار بافق، رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان بافق، ديگر اعضاء ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان بافق، اعضاي شوراي تأمين شهرستان، بسيجيان پايگاه هاي مقاومت امام حسن مجتبي (ع)، امام رضا (ع)، امام حسن عسكري (ع)، حمزه، حر و جوامع محلي روستاي حاجي آباد شهرستان بافق در محل روستاي حاجي آباد اين شهرستان برگزار شد.

در ابتدا، جانشين فرمانده يگان حفاظت اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان يزد بيان كرد: يكي از دغدغه هاي منابع طبيعي حفظ پوشش گياهي بوده كه از مخاطرات آن آتش سوزي مي باشد و سالانه مساحت زيادي از جنگلها و پوشش مرتعي را از بين مي برد.

علي محسني نسب تصريح كرد: در كل جهان حدود 4 ميليارد هكتار جنگل مي باشد كه سهم كشور ايران 14/3 ميليون هكتار است.

وي با اشاره به آمار آتش سوزي در جنگلها و مراتع كشور از سال 92 تا 1399 افزود: حدود 17 هزار آتش سوزي در جنگلها و مراتع كشور رخ داده است كه 162 هزار هكتار جنگلها و مراتع خسارت ديده است.

جانشين فرمانده يگان حفاظت اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان يزد با بيان آمار حريق در جنگلها و مراتع استان يزد از سال 96 تا 1402، اضافه كرد: 64 فقره آتش سوزي در 350 هكتار عرصه هاي مرتعي جنگلي استان يزد رخ داده است كه بالاترين تخريب سال 1399 در شهرستان خاتم به ميزان 157 هكتار و سال 1398 روستاي بيدان پنج شهرستان بافق در سطح 90 هكتار و شهرستان مهريز در سطح 30 هكتار بوده است.

محسني نسب ميزان آمار حريق در عرصه هاي مرتعي شهرستان بافق از سال 1396 تا 1402را 10 فقره كه باعث تخريب 97 هكتار از عرصه هاي مرتعي شهرستان از جمله مراتع روستاي بيدان پنج و نيزارهاي ورودي بافق ذكر كرد.

وی پيشگيري، تجهيز جوامع محلي و مشاركت مردم در اطفاء حريق را مؤثر دانست.

در ادامه رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان بافق گفت: نهمین مانور اطفاء حریق استان با هدف آمادگی نیرو‌های مردمی و دستگاه‌های امدادی، در روستای حاجی آباد بافق با هدف ارتقا سطح آمادگی و ارزیابی مدیریت و عملیات و همچنین پیوند و هماهنگی بین خدمات اجرایی برای اطفاء حریق برگزار شد.

محبوبه معتمدنيا با بيان اينكه آمادگی نیروی‌های یگان حفاظت در این مانور سنجیده می‌شود، اضافه كرد: در مواقع آتش سوزی علاوه بر سرعت عمل، دقت، صحت و واکنش سریع و به موقع نیرو‌های مردمی و دستگاه‌های امدادی بسیار حائز اهمیت است و در مانور به این مسائل توجه می‌شود.

معتمدنيا افزود: شرایط و بلایای طبیعی بی‌خبر و غافلگیرانه بروز پیدا می‌کنند به همین دلیل همیشه باید آمادگی‌ لازم را داشته باشیم كه برگزاری این مانور‌ها باعث افزایش آگاهی مردم و کاهش خسارت‌ها  می‌شود.

رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان بافق با اشاره به ۱۰ فقره آتش سوزی در شهرستان در چند سال اخير که تقريب ۱۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی را از بین برده است، اضافه كرد: با توجه به انجام کار‌های ترویجی، جلسات متعدد با شوراها، توزيع بروشور و برگزاري مانورها، شاهد کاهش آتش سوزی در مراتع شهرستان بوده ايم.

وی همكاري فرمانداري شهرستان را در نصب دوربين در ورودي روستاها، مجهز كردن دهياري ها به وسايل اطفاء حريق و مشاركت مردم را به دليل فاصله زياد اداره منابع طبيعي تا محل آتش سوزي در مراتع را از ديگر اقدامات انجام شده در پيگشيري از حريق در عرصه هاي منابع طبيعي بيان كرد.

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده