رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۴ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۶
  • کد خبر : ۱۲۷۳۷۰
  • چاپ خبر : احداث بیش از ۲۷ مدرسه از سوی صنایع و معادن بافق با سرمایه گذاری ۷۸۶ میلیارد تومانی
استاندار یزد:

احداث بیش از ۲۷ مدرسه از سوی صنایع و معادن بافق با سرمایه گذاری ۷۸۶ میلیارد تومانی

استاندار یزد در نشست مشترک با مجمع خیرین مدرسه ساز شهرستان بافق با تاکید بر اینکه حوزه آموزش و پرورش راهبردی ترین حوزه در هر کشور است، گفت: بی توجهی به مسائل آموزش و پرورش کثرت مشکلات در آینده را به دنبال خواهد داشت. به گزارش آفتاب بافق؛ به منظور بهبود زیرساخت های آموزش و […]

استاندار یزد در نشست مشترک با مجمع خیرین مدرسه ساز شهرستان بافق با تاکید بر اینکه حوزه آموزش و پرورش راهبردی ترین حوزه در هر کشور است، گفت: بی توجهی به مسائل آموزش و پرورش کثرت مشکلات در آینده را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش آفتاب بافق؛ به منظور بهبود زیرساخت های آموزش و پرورش شهرستان بافق، نشست مجمع خیرین مدرسه ساز شهرستان بافق به ریاست استاندار یزد و با حضور معاون مدیریت و منابع انسانی استانداری، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، مدیران کل آموزش و پرورش، صمت و نوسازی مدارس استان، سرپرست فرمانداری بافق، معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری، رئیس شورای اسلامی شهر و شهرستان بافق، صاحبان صنایع و معادن در سالن کوثر استاندری یزد برگزار شد.

سرپرست فرمانداری بافق در ابتدای این نشست ضمن تقدیر از استاندار یزد بابت نظر و پیشنهاد تشکیل جلسه و اهمیت موضوع ساماندهی زیرساخت های آموزش و پرورش شهرستان بافق، گفت: این اقدام طی 4 دهه اخیر در نوع خود عملی و اقدامی بی سابقه است که امیدواریم خروجی این جلسه اثری ارزشمند در حوزه آموزش و پرورش برای شهرستان بافق داشته باشد.

ابوالقاسم دهقان یاد آور شد: شهرستان بافق با جمعیتی بالغ بر 60 هزار نفر دارای بیش از 13 هزار دانش آموز است که این دانش آموزان در 65 مدرسه فعال شهری و 8 مدرسه فعال روستایی مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: اکثر مدارس شهرستان بافق بیش از 25 سال قدمت ساخت دارد که اکثر آن می بایست تخریب و بازسازی شود.

دهقان گفت: شهرک های جدیدی که طی چند سال اخیر توسط شرکتها و موسسات فعال در شهرستان ایجاد شده و طرح های اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن که در حال طراحی و ایجاد شهرک می باشد، می بایست در مجموعه ها مذکور مدارس با مقاطع مختلف و مراکز فرهنگی و اردویی برای دانش آموزان طراحی و احداث شود.

سرپرست فرمانداری بافق در پایان سخنان خود از پذیرش دعوت و حضور مدیران معادن، شرکتها و بنگاه های اقتصادی خصوصی و دولتی در شهرستان بافق و همراهی آنها در به ثمر رسیدن برنامه های آموزش و پرورش تقدیر و تشکر کرد.

استاندار یزد با اشاره به خدمات ارزشمند بخش صنعت و معدن در راستای تولید، سرمایه‌گذاری و اشتغال اظهار کرد: مجموعه های معدنی با وجود مسیر دشوار اخذ مجوزها و نوسانات موجود در حوزه اقتصاد و ناترازی های انرژی، اقدام به سرمایه گذاری در این شهرستان کرده‌اند.

دکتر مهران فاطمی ضمن تقدیر از خدمات بزرگ و ارزشمند بخش صنعت و معدن شهرستان بافق تاکید کرد: به هیچ عنوان نباید این اقدامات که به همت بخش خصوصی و فعالین این عرصه انجام شده زیر سوال برود.

وی با بیان اینکه بخش صنعت و معدن همواره نسبت به آسیب های اجتماعی، متعهدانه احساس مسئولیت و اعلام آمادگی کرده است، گفت: علی‌رغم عمل به مسئولیت‌های اجتماعی از سوی صنایع و معادن، طی سالیان گذشته توجه کمتری به حوزه آموزش و پرورش شده و در حقیقت منابع این بخش بیشتر به سمت حوزه‌هایی همچون سلامت و راهداری هدایت شده است.

فاطمی به هزینه‌های انجام شده در کنسرسیوم جاده سیروس آباد، اشاره و عنوان کرد:  پرداخت ۵۰۰ میلیارد تومان برای ۴۶ کیلومتر از این محور در مقابل کل اعتبارات عمرانی استان یزد عدد قابل توجهی است که نشان می‌دهد یک مجموعه معدنی معادل ۵۰ درصد اعتبارات عمرانی استان را تنها در یک جاده هزینه کرده است.

دکتر مهران فاطمی با بیان اینکه از این پس درآمد حاصل از مسئولیت های اجتماعی معادن که تا امروز در حوزه راه و سلامت هزینه شده، باید به سمت آموزش و پرورش نیز هدایت شود، خاطرنشان کرد: اگر برای نسل جوان سرمایه‌گذاری نکنیم قطعا در آینده با مشکلات جدی‌تری مواجه خواهیم شد و لازم است تا این موضوع از سوی سازمان نوسازی مدارس و فرمانداری شهرستان با جدیت پیگیری شود.

استاندار یزد با تاکید بر اینکه نباید تمامی اعتبارات و زیرساخت‌ها ت در شهر بافق یا دیگر مراکز شهرستان ها متمرکز شود، یادآور شد: روستاها نیز باید در این مصوبات مدنظر قرار گیرند چراکه امکانات باید در کل شهرستان و به صورت عادلانه توزیع شود.

وی با اشاره به اختصاص یک میلیارد تومان از این نقدینگی ها به بخش پرورشی و برنامه های تربیتی، تصریح کرد: انتظار می‌رود تمامی درآمدهای مربوط به ۲ درصد حاصل از فروش معادن که هر ساله در بافق توزیع شده و امسال به ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد، فقط در پروژه‌های عمرانی هزینه نشود و سهم آموزش و پرورش نیز در نظر گرفته شود.

دکتر فاطمی افزود: با مصوبه شورای آموزش و پرورش طی سه سال متوالی سالیانه ۵۰ میلیارد تومان از محل دو درصد برای زیرساخت‌های حوزه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت شهرستان بافق اختصاص خواهد یافت که مجوز آن از استانداری صادر خواهد شد.

وی با بیان اینکه صنایع و معادن شهرستان بافق طی سه سال برای ۲۷ مدرسه مبلغ ۷۸۶ میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهند کرد، گفت: این سرمایه‌گذاری هم از محل ۲ درصد فروش و هم از محل مسئولیت های اجتماعی معادن پرداخت می‌شود تا مشکلاتی نظیر کمبود فضای آموزشی، نامطلوب بودن وضعیت مدارس و یا حجم بالای دانش آموزان در کلاس ها مرتفع شود.

استاندار یزد در پایان با اظهار امیدواری از تحقق هر چه سریع‌تر وعده‌ها و مصوبه‌های این نشست خاطرنشان کرد: این جلسات که تاکنون برای ۵ شهرستان برگزار شده، برای ۷ شهرستان باقیمانده استان نیز برگزار خواهد شد که امیدواریم منشأ تحول بزرگ در حوزه زیرساخت‌های آموزشی و تعلیم و تربیت استان باشد.

گفتنی است در این نشست روسای شورای اسلامی شهر و شهرستان و مدیر آموزش و پرورش شهرستان بافق ضمن ارائه گزارشی از وضعیت فضای آموزشی مدارس و نیروی انسانی از مساعدت و کمک بخش صنایع و معادن به آموزش و پرورش شهرستان بافق تقدیر و تشکر کردند.​​​​​​​

منبع: روابط عمومی فرمانداری بافق

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده