رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۲
  • کد خبر : ۱۲۸۲۱۶
  • چاپ خبر : ثبت دو بنای تاریخی بافق در فهرست آثار ملی کشور

ثبت دو بنای تاریخی بافق در فهرست آثار ملی کشور

خانه حاج علی اکبر ابراهیمی و عمارت کهن خانه در شهرستان بافق به ثبت ملی رسید. به گزارش آفتاب بافق؛ 2 اثر فرهنگی تاریخی خانه حاج علی اکبر ابراهیمی مشهور به کرمانی و عمارت کَهن خانه واقع در شهرستان بافق به دلیل شان ملی ـ تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. این […]

خانه حاج علی اکبر ابراهیمی و عمارت کهن خانه در شهرستان بافق به ثبت ملی رسید.

به گزارش آفتاب بافق؛ 2 اثر فرهنگی تاریخی خانه حاج علی اکبر ابراهیمی مشهور به کرمانی و عمارت کَهن خانه واقع در شهرستان بافق به دلیل شان ملی ـ تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

این خانه جزء قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین خانه باغ‌های روستای کرمانی بافق است.

از ویژگی‌های این مجموعه که یک نمونه کامل از خانه تاریخی اصیل روستایی است، می‌توان به وسعت عمارت و باغ آن اشاره کرد، تو در تو بودن فضا‌ها و نحوه پوشش سقف‌ها نیز از دیگر ویژگی‌های این فضا محسوب می‌شود و پشت‌بام وسیع مجموعه با منظره اطراف آن نیز چشم‌نواز است.

عمارت کهن خانه از بنا‌های دوران صفویه است که در گذشته برجی مسکونی بوده با پلانی مدور در دوطبقه و فضای میانی آن در طبقه اول و دوم به صورت شش ضلعی احداث شده است.

فضا‌های مسکونی بنا در اطراف ضلع‌های شش‌گانه میانی قرار گرفته و این در حالی است که فضا‌های طبقه دوم به محوطه میانی طبقه همکف دید منظر دارند. مصالح به کار رفته در ساخت آن خشت، گل و چوب است.

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده