رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۴
  • کد خبر : ۱۲۸۵۱۰
  • چاپ خبر : پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی مرمت و بازسازی کهن خانه

پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی مرمت و بازسازی کهن خانه

مرمت بنای تاریخی و ثبتی کهن خانه از خرداد  سال جاری آغاز شده و در حال حاضر با پیشرفت ۶۰درصدی همچنان ادامه دارد. به گزارش آفتاب بافق؛ لیلی رنجبر رئیس میراث فرهنگی در این خصوص بیان کرد :کهن خانه از بناهای تاریخی می باشد که در وقف نامه بنا از این مکان به عنوان خانه […]

مرمت بنای تاریخی و ثبتی کهن خانه از خرداد  سال جاری آغاز شده و در حال حاضر با پیشرفت ۶۰درصدی همچنان ادامه دارد.

به گزارش آفتاب بافق؛ لیلی رنجبر رئیس میراث فرهنگی در این خصوص بیان کرد :کهن خانه از بناهای تاریخی می باشد که در وقف نامه بنا از این مکان به عنوان خانه خانی یاد شده و سرگذشت شفاهی  تاریخ بنا مالکیت آن را به خوانین بافق در دوره صفویه و قاجار منسوب می‌داند و برج متصل به این خانه به دیگر برج ها از جمله ارگ عبدالرضا خان متصل بوده که به عنوان حصار اطراف شهر مورد استفاده بوده است که  به تازگی و در تیر ماه ۱۴۰۲ ،  به دلیل شأن ملی و تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

وی در مورد مالکیت و کارایی بنای مذکور گفت: این بنا وقف اولادی است و به گفته مالکین باید در امر تعزیه داری و روضه خوانی و همچنین  امور فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد .

رئیس اداره میراث فرهنگی افزود : کهن خانه با اعتبار معادل ۶ میلیارد ریال  که مصوب اداره کل میراث فرهنگی می باشد و با مشارکت مالکین در حال مرمت است .

منبع: روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی بافق

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده