رفتن به بالا
  • جمعه - ۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۸
  • کد خبر : ۱۲۸۵۸۹
  • چاپ خبر : راه اندازی سامانه ساباط به منظور ثبت درخواست کارگران برای تشکیل تشکل های کارگری / آمادگی دفاتر پیشخوان برای تکمیل روند کار بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور از طریق سامانه
رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی بافق :

راه اندازی سامانه ساباط به منظور ثبت درخواست کارگران برای تشکیل تشکل های کارگری / آمادگی دفاتر پیشخوان برای تکمیل روند کار بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور از طریق سامانه

نوری شادکام در خصوص اقدامات انجام گرفته برای کارگاه های مشمول شورای اسلامی کار بیان کرد: در کارگاه هایی که بیش از 50 نفر مشغول به کار باشند و متقاضی تشکیل یکی از تشکل های کارگری (نماینده کارگر،شورای اسلامی کار یا انجمن اسلامی) باشند، آگهی تشکیل شورای کارگری نصب و مراحل کار انجام می گیرد. […]

نوری شادکام در خصوص اقدامات انجام گرفته برای کارگاه های مشمول شورای اسلامی کار بیان کرد: در کارگاه هایی که بیش از 50 نفر مشغول به کار باشند و متقاضی تشکیل یکی از تشکل های کارگری (نماینده کارگر،شورای اسلامی کار یا انجمن اسلامی) باشند، آگهی تشکیل شورای کارگری نصب و مراحل کار انجام می گیرد. اخیراً سامانه ای به نام ساباط راه اندازی شده است که کارگران مجموعه ها می توانند با مراجعه به آن درخواست خود را ثبت نمایند و ادامه کار توسط اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی انجام می گیرد.

به گزارش آفتاب بافق؛ نوری شادکام رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان بافق در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان،پیرامون فعالیت تعاونی مسکن کارکنان شرکت سنگ آهن با بیان اینکه فعالیت این تعاونی منحل شده است،توضیح داد: تعاونی مسکن،تعاونی خاص است که دارای محدودیت زمانی و فعالیت است و در مقطعی برای پرسنل شرکت سنگ آهن مرکزی تشکیل شد و در طول دوره فعالیت خود اقدامات خوبی داشته و بالغ بر 2 هزار قطعه زمین در سطح شهرستان به پرسنل خود تحویل داده است. فعالیت این تعاونی براساس اساسنامه در شهرستان بوده اما متاسفانه فعالیت خود را خارج شهرستان و استان گسترش دادند و نتوانستند اقدامات خود را به سرانجام برسانند. طی درخواستی که شد فعالیت این تعاونی در 3 مرحله ( به مدت 7 سال ) علاوه بر 5 سال تمدید شد.

وی وظیفه تعاونی مسکن را تامین یا ساخت مسکن عنوان کرد که نباید خارج از چهارچوب قانونی خود فعالیت کند و تصریح کرد: درباره تعاونی مسکن پرسنل شرکت سنگ آهن اتفاقاتی رخ داد که منجر به ورود نیروهای امنیتی شد  و دیگر امکان صدور مجوز یا تمدید آن فراهم نشد.

نوری شادکام ادامه داد: هر تعاونی که به سمت انحلال می رود باید در مجمع فوق العاده هم موضوع مجوز انحلال را دریافت کند و هم موضوع انتخاب مدیران تسویه،هیئت تسویه باید اموری که بر زمین مانده است را انجام دهد. با توجه به آنکه بخشی از سهامداران زمین دریافت نکرده اند و بخشی از سهامدارانی که اکنون هستند زمین دریافت کرده اند،با مجوزی که به آنان داده ایم بیان کردیم از ابتدای ساکن،اموال و دارایی های شرکت به قیمت روز حساب و حق و حقوق سهامداران محاسبه شود و آنهایی که زمین دریافت کرده اند به لحاظ قانونی و اساسنامه باید عذر آنان خواسته و حق و حقوق آنان داده شود. اما اعضایی که تاکنون زمین دریافت نکرده اند،با توجه به آنکه پرسنل شرکت سنگ آهن تعاونی سهام عام تشکیل داده اند،می توانند با خروج از این تعاونی و گرفتن حق و حقوق خود در آن تعاونی عضو شوند یا حق سرمایه خود را به قیمت روز دریافت کنند و براساس آیین نامه 6 و 20 ما نسبت به تشکیل تعاونی های 200 نفره با حق عضویت جدید اقدام کنیم.

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی بافق در خصوص اقدامات انجام گرفته برای کارگاه های مشمول شورای اسلامی کار بیان کرد: در کارگاه هایی که بیش از 50 نفر مشغول به کار باشند و متقاضی تشکیل یکی از تشکل های کارگری (نماینده کارگر،شورای اسلامی کار یا انجمن اسلامی) باشند، آگهی تشکیل شورای کارگری نصب و مراحل کار انجام می گیرد. اخیراً سامانه ای به نام ساباط راه اندازی شده است که کارگران مجموعه ها می توانند با مراجعه به آن درخواست خود را ثبت نمایند و ادامه کار توسط اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی انجام می گیرد.

وی در خصوص مجموعه ورزشی کارگران شهرستان بافق که جزء مصوبات هیئت دولت نهم و دهم با اعتباری بالغ بر 3 میلیارد و 60 میلیون تومان بوده است،بیان کرد: سالن چند منظوره و زمین چمن این مجموعه ورزشی آماده بهره برداری است و با توجه به نامه 16 بندی وزیر سابق تعاون،کار و رفاه اجتماعی و همکاری شرکت سنگ آهن،در اجرای بند 10 صورتجلسه بخشی از کارهای محوطه سازی و گرفتن امتیازات با مساعدت مهندس فلاح مدیرعامل سابق شرکت سنگ آهن انجام شد.

نوری شادکام افزود: اکنون نیز برای راه اندازی هر چه سریعتر این مجموعه مذاکراتی با شرکت فولاد ابویی انجام گرفته است و اخیراً نیز مبلغ 3 میلیارد ریال از سوی وزارتخانه اختصاص یافته که در حوزه محوطه سازی هزینه خواهد شد. تلاش می شود پیش از دهه فجر به مجموعه فولاد بافق واگذار و شروع به کار شود.

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی بافق پیرامون روند پرونده های سخت و زیان آور با توجه به آنکه در حال حاضر درخواست برای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور از طریق سامانه انجام می شود،در خصوص اقداماتی که برای آشنایی جامعه کارگری با این روش انجام گرفته،بیان کرد: سامانه سخت و زیان آور حدود یک ماه قبل در استان و شهرستان کلید خورد و دیگر پرونده دستی قبول نمی کنیم و دفاتر پیشخوان آماده تکمیل روند کار در این زمینه هستند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان که شاهد جذب آنان در شرکت ها و کارخانجات هستیم،گفت: در قانون کار محدودیتی برای به کارگیری بازنشستگان وجود ندارد اما به لحاظ اخلاقی تا زمانی که نیروهای جوان در سطح شهرستان است،توصیه می شود کارفرماها از به کارگیری افراد بازنشسته اجتناب کنند؛ اما اگر بازنشسته ای به این اداره مراجعه کند و دادخواستی مبنی بر تضعیف حق خود دهد،موظفیم به آن رسیدگی کنیم.

خبر: م.بختیاری

ارسال دیدگاه


یک دیدگاه برای “راه اندازی سامانه ساباط به منظور ثبت درخواست کارگران برای تشکیل تشکل های کارگری / آمادگی دفاتر پیشخوان برای تکمیل روند کار بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور از طریق سامانه”

ارسال دیدگاه

error: متن حفاظت شده