رفتن به بالا
  • شنبه - ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۲
  • کد خبر : ۲۲۲۲۱
  • چاپ خبر : “شکستن حریم خصوصی در فضای مجازی”

“شکستن حریم خصوصی در فضای مجازی”

     به قلم : احمد برزگری بافقی آفتاب بافق؛ انسان محترم است و دارای احترام هم خودش ؛ هم فکرش؛ هم اندیشه اش؛ و هم مال و ثروتش و مهمتر از همه جسم و جانش دارای ارزش و قیمتی است که هیچ کس را توان پرداخت و بازگرداندش را نیست. قبل از ورود به […]

1234

     به قلم : احمد برزگری بافقی

آفتاب بافق؛ انسان محترم است و دارای احترام هم خودش ؛ هم فکرش؛ هم اندیشه اش؛ و هم مال و ثروتش و مهمتر از همه جسم و جانش دارای ارزش و قیمتی است که هیچ کس را توان پرداخت و بازگرداندش را نیست.

قبل از ورود به مبحث فضای مجازی و رعایت حریم آن ؛ از لحن وآهنگ نوشتار عذر تقصیر دارم چرا که معتقدم گنجایش و درک مخاطب هدف را بایست به خوبی وشایستگی دید و به اندازه مظروفش گفت وشنید.

در این دو سه روز گذشته بارها خواستم بگویمت ای آنکه در فضای مجازی و در گروه های شناس و ناشناس با اسم و رسم خودت یا نام مستعارت می تازی و می پردازی و از هیچ طرف نوشتنت و گفتنت در قالب اندیشه و فکر انسانی نمی گنجد لااقل مرد باش و وارسته؛ لااقل پرهیز کن و کمی قبل از آن بیاندیش که برای چه و با چه هدف و منظوری تصویر مچاله شده انسانی را منتشر میکنی که در لابه لای آهن پاره های تصادف؛ جان به جان آفرین داده است و دست و پایش در گوشه ای افتاده است.

برای چه و با چه هدف و منظوری در روز عاشورا و عزای مسلمین جهان تصویر ضربه مغزی شده ی کودکی را پخش میکنی که از وانت حمل شمایل عزاداری امام حسین (ع) بر کف آسفالت خیابان افتاده است؟ برای چه و با چه هدف و منظوری تصویر قطع شده پای کارگری را منتشر میکنی که در محل کارش با دامپتراک ( ماشین معدنی ) برخورد نموده است ؟

نکند خدای ناخواسته خیلی احساس زرنگی و سرعت در خبررسانی هم داری که قبل از آنکه نیروی امدادی و اورژانس حوادث به محل تصادف برسند و شما اگر میتوانید و توانش را دارید بجای آنکه دستی برسانید تا جان انسانی را نجات دهید ولااقل مسیر را برای نیروهای اورژانس باز کنید از فرد زخمی و جنازه خون مالی شده اش ازچند زاویه و نگاه مختلف عکس وتصویر می گیرید و بلافاصله درگروهی مجازی که عضو آن هستی پخش می کنی ؟

حتماً خودت را موظف به اطلاع رسانی دقیق هم میکنی که نام مصدوم و جنازه متوفی را با اسم و رسم و نشان محل تصادف که بر حسب اتفاق از آنجا عبور می نمودی را واضح و درشت می نمایی و تا مشخصات شناسنامه ای طرف را نگویی حس اطلاع رسانیت و خبر دادنت ارضا نمیشود و در این فکری که هنوز هم در خبر دادنت دقت کامل را ننموده ای؟

وای بر تو و وای بر عکس انداختن و توضیح دادنت. که این جنازه کدام انسانی که به این روز افتاده است. مطمئن باش نه خدا از تو می گذرد و نه صاحب عکس و تصویر. و نه آن پدر و مادر و خواهر و برادری که بیخبر از همه جا برای انجام کاری به فضای مجازی آمده اند و شمای بی فکر لامروت عکس خواهر و برادر کشته شده اش را نشان می دهی.

یک لحظه فکر؛ یک لحظه تامل ؛ یک لحظه دقت؛

آخر برای چه ؟ وبرای رسیدن به چه ؟

دیروز هلی کوپتری در آسمان بافق آمد و رفت و پس از آن شایعات و گفته هایی شنیده شد که همه حکایت از آن داشت که برای کمک و امداد رسانی  به خانم بیماری آمده است که دچار مرگ مغزی شده و او را جهت مداوا به مرکز استان انتفال داده اند.

باورکنید و بروید ببینید در این گروههای مجازی تا عکس تصویر خانوادگی این خانم محترم را از فضاهای مجازی و سر دست نکردند از خبر دادن خویش باز نایستادند که  نایستادند.

انگار که تو گویی فضای مجازی را مایملک اختصاصی خود میدانند که هر چه دوست داشتند بگویند و هر چه خواستند عکس و تصویر بگذارند.

برادر گرامی من ؛  درست است که فکر میکنید که فضای مجازی و گروه های مجازی و افراد مجازی بی در و پیکر هستند و غیر واقعی ؛  ولی بدانید و مطمئن باشید که در پس همه این افراد مجازی انسان هایی هستند همچون خواهران و برادران خودمان.

قبل از آنکه حرفی را بزنید و قبل از آن عکسی را بگذارید و مطلبی رابگویید لحظه ای فکر کنید که این ممکن است تصویر متلاشی شده همان برادر و دوست  خودت باشد که در تصادف به این روز افتاده است.

آیا رضایت می دهی که پدر سالخورده ای و مادر قد خمیده ای بیخبر از همه جا اینگونه با عکس فرزند و جگرگوشه اش مواجه شود که در گروه های مجازی به دلیل تصادف در فلان نقطه شهر دست به دست می چرخد و او هنوز از این تصادف خبری ندارد.

آیا رضایت میدهی و راضی هستی که برادر و خواهری عکس عزیزترین افراد خانواده اش را در لابه لای آهن پاره های تصادف ببیند و نتواند از فرط ناراحتی و شوکه شدن دم بر آورد؟

اگر به حقوق خود و منشوراخلاقی و گفتاری در جامعه اعتقاد ندارید اطمینان داشته باشیدکه تمام گفتار و نوشتار شما در زمان ومکان خویش حتی در فضای مجازی قابلیت و ظرفیت پیگیری را دردستگاه قضا داشته است وخواهد داشت.

اگر به دانش و بینش خود در حقوق اجتماعی اطمینان ندارید حق نداشتید و حق ندارید که با احساسات و عواطف انسانی بازی کنید و خم به ابرو نیاورید.

اگر به گفتار نیک و کردار نیک اعتقاد ندارید مطمئن باشید که حق الناس تنها چیزی است که حتی خدای متعال نیز نمی خواهد و نمی تواند از آن بگذرد یا ببخشدش مگر آنکه صاحب آن حق را راضی کنی و رضایتش را در همین دنیای فانی بگیری.

مراعات کنید تا بر شما نیز رعایت کنند.

رعایت کنید و مواظف باشید تا دیگران نیز بر جان و ناموس تان مواظب باشند.

قبل از آنکه عرضی و تعرضی به آبرو و حیثیت انسانی تان وارد شود مواظب مال و ناموس خود و همسایه اتان در گروههای مجازی و فضای به ظاهر غیر واقعی باشید.

فردا را چه دیده اید شاید خدای نخواسته تصادف و حادثه آتی برای شما روی دهد و تصویر بی جانتان سر دست افراد بیفکر و خیال در فضای مجازی.

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده