رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۶
  • کد خبر : ۲۴۰۱۳
  • چاپ خبر : “پدر طب اسلامی در بافق”

“پدر طب اسلامی در بافق”

به گزارش آفتاب بافق؛  همزمان با ایام فاطمیه “پدر طب اسلامی ایران” در بافق سخنرانی می کند. به همت موسسه فرهنگی مذهبی بیت الرضا(ع) بافق؛  مراسم  سخنرانی آیت الله تبریزیان در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در ساعت 7:30 شب در محل بیت الرضا(ع) بافق برگزار می شود. گفتنی است در حاشیه این برنامه نیز […]

به گزارش آفتاب بافق؛  همزمان با ایام فاطمیه “پدر طب اسلامی ایران” در بافق سخنرانی می کند.

به همت موسسه فرهنگی مذهبی بیت الرضا(ع) بافق؛  مراسم  سخنرانی آیت الله تبریزیان در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در ساعت 7:30 شب در محل بیت الرضا(ع) بافق برگزار می شود.

گفتنی است در حاشیه این برنامه نیز ویزیت بیماران روزهای پنج شنبه و جمعه انجام میشود.

زندگى‏ نامه آيت‏ اللَّه تبريزيان

آيت‏اللَّه شيخ عباس تبريزيان در سال۱۳۴۱ه.ش. در شهر نجف و در خانواده‏اى مذهبى ديده به جهان گشود. پدربزرگش، محمدعلى، متولد تبريز بود كه در كودكى به عراق هجرت كرد و بعد از تجار بزرگ نجف شد. پدرش، فاضل، دبير زبان انگليسى و از مبارزان سياسى بود و با آيت‏ اللَّه صدر همكارى مى‏ كرد و به همين جرم ۲۰سال در زندان بود و پس از آن از عراق اخراج شد.

تحصيلات

آيت‏اللَّه شيخ عباس تبريزيان در چهارسالگى وارد مدرسه شد و در ۱۶سالگى موفق به اخذ مدرك ديپلم گشت و پس از آن وارد حوزه علميه نجف شد. وى در حوزه علميه نجف در درس آيت‏ اللَّه العظمى خويى و آيت ‏اللَّه العظمى صدر شركت كرد.

آيت‏ اللَّه تبريزيان به علت ارتباطى كه با آيت ‏اللَّه صدر و فعاليت‏هاى سياسى وى داشت، چندبار دستگير و راهى زندان شد.

وى در ۱۸سالگى همراه پدر از عراق اخراج شد و به ايران آمد. وى ابتدا مدت كوتاهى در قم ساكن شد، سپس به دعوت عموهايش كه در مشهد ساكن بودند در سال۱۳۵۹ه’.ش. به مشهد مقدس رفت و در آن‏جا به ادامه تحصيل پرداخت. وى در حوزه علميه مشهد در درس آيت‏ اللَّه العظمى ميرزا على فلسفى شركت كرد.

تخصص اصلى آيت‏ اللَّه تبريزيان، فقه و اصول است. وى در چهل‏ سالگى تدريس درس خارج را شروع كرد. قبل از آن نيز به تدريس دروس حوزه در سطوح عالى، مانند رسائل، مكاسب و كفايه، مشغول بود.

وى به‏ صورت متفرقه به پژوهش‏هاى طبى پرداخت. آثارى از وى در زمينه‏ هاى عرفان، اخلاق، موعظه، تاريخ و سيره پيامبرصلى الله وعليه وآله نيز به‏ يادگار مانده است.

پژوهش‏هاى طبى

يكى از اقوام نزديك آيت‏ اللَّه تبريزيان، مبتلا به سرطان مى‏شود و پزشكان از مداواى وى قطع‏ اميد مى‏كنند. آيت‏ اللَّه تبريزى به‏ طور جدى به مطالعه در طب اسلامى مى‏ پردازد و در مدت كوتاهى موفق به درمان كامل مريض مى ‏گردد و تصميم مى‏ گيرد پژوهش‏هاى خود را درباره طب اسلامى افزايش دهد. وى در زمان تحصيلات و پژوهش، فقط چهارساعت در شبانه ‏روز مى‏ خوابيد.

آثار علمى

آثار علمى آيت‏ اللَّه تبريزى به دو دسته تقسيم مى‏شود: ۱٫تأليف: العد التنازلى فى علائم ظهور المهدى‏ عليه‏السلام و اسماء الرسول المصطفى‏ صلى الله وعليه وآله؛ ۲٫تصحيح و تحقيق: وى ۸۰ كتاب، مانند رسائل الميرزا القمى و كشف‏ الغطاء عن مبهمات الشريعه الغراء، را تصحيح و تحقيق كرده است.

 

منبع :سایت طب اسلامی

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده