رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۹
  • کد خبر : ۲۵۰۴۷
  • چاپ خبر : توزیع نشاء گل گاو زبان “توسط انجمن گلبو”در هفته منابع طبیعی

توزیع نشاء گل گاو زبان “توسط انجمن گلبو”در هفته منابع طبیعی

انجمن (همگامان طبیعت سبز گلبو) امروز در حاشیه مراسم بزرگداشت هفته منابع طبیعی در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق، نشاء گل گاوزبان توزیع کرد. به گزارش آفتاب بافق؛ انجمن (همگامان طبیعت سبز گلبو) امروز در حاشیه مراسم بزرگداشت هفته منابع طبیعی در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق، نشاء گل گاوزبان توزیع […]

انجمن (همگامان طبیعت سبز گلبو) امروز در حاشیه مراسم بزرگداشت هفته منابع طبیعی در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق، نشاء گل گاوزبان توزیع کرد.

به گزارش آفتاب بافق؛ انجمن (همگامان طبیعت سبز گلبو) امروز در حاشیه مراسم بزرگداشت هفته منابع طبیعی در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق، نشاء گل گاوزبان توزیع کرد. نشاءهای گل گاو زبان دو ساله و بعضاً سه ساله بود که همراه با برچسب راهنمای کاشت و نگهداری توزیع گردید.

مدیر عامل انجمن گلبو درمرد این گیاه گفت: گونه گل گاو زبان رشد نسبتا سریعی داشته و در خاکهای معمولی با بافت متوسط رویش دارد. شرایط آب و هوایی کوهستانی سردسیر و نیمه مرطوب برای رشد این گونه مطلوبیت بیشتری دارد.

وی گفت: گل گاوزبان گونه ای مقاوم به خشکی است و نیاز به آبیاری مداوم ندارد. دور آبیاری ۷ روز برای گل دهی این گونه کافی است. آفتاب شدید از عملکرد این گیاه می کاهد، بنابر این بهتر است در محلی مناسب و تحت اثر نور ملایم (آفتاب-سایه) کاشته شود.

عبدالحسین رضایی پور یادآور شد: این گیاه به دلیل دارا بودن مقادیر چشمگیر پتاسیم و کلسیم بسیار ادرارآور بوده و با تحریک بدن، تبادلات سلولی را تنظیم و سیستم اعصاب را آرام و برای درمان ناراحتی‌های اعصاب به کار می‌رود.

وی اظهار داشت: جوشانده و دم‌کرده این گیاه حواس پنجگانه را تقویت کرده و بسیار نشاط‌آور، بازکننده رنگ رخسار، کاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و می‌تواند حواس‌پرتی را رفع و تنگی نفس ناشی از آشفتگی ذهنی را بهبود بخشد.

منیزیم موجود در گل‌گاوزبان ضدسرطان بوده و به دلیل دارا بودن «آلکوالویید» می‌تواند ضد حساسیت، ضد‌روماتیسم و ضد التهاب باشد.

وی یادآورشد: در برخی کشورها برگ‌های تازه گل‌گاوزبان را به علت داشتن مقادیری ویتامین C داخل سالاد می‌ریزند.

گل‌های تازه این گیاه نیز بویی شبیه خیار دارد و وقتی در آب خیسانده شود و با آب‌لیمو و شکر مخلوط شود، مصرف آن برای روزهای گرم بسیار نشاط‌انگیز و خنک‌کننده است.

وی در پایان اظهار داشت: همشهریان محترم می توانند با کاشتن این گیاه دارویی در باغچه خانه خود، از نوشیدن یک فنجان دم کرده آن لذت برده و به آرامش برسند.

h

 

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده