رفتن به بالا
  • جمعه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۷:۲۸
  • کد خبر : ۲۵۶
  • چاپ خبر : ظریف: به حصول توافق هسته‌ای خوشبینیم

ظریف: به حصول توافق هسته‌ای خوشبینیم

وزیر امور خارجه کشورمان که در نیویورک به سر می‌برد با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کرد. در این ملاقات دو طرف پیرامون آخرین وضعیت منطقه و تحولات در افغانستان، عراق، تهدید روبه گسترش تروریسم و افراطی‌گری و روند مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. به گزارش ایسنا، دکتر ظریف، دیدگاه‌ها و […]

وزیر امور خارجه کشورمان که در نیویورک به سر می‌برد با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کرد. در این ملاقات دو طرف پیرامون آخرین وضعیت منطقه و تحولات در افغانستان، عراق، تهدید روبه گسترش تروریسم و افراطی‌گری و روند مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش ایسنا، دکتر ظریف، دیدگاه‌ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران به منظور حفظ ثبات و امنیت منطقه، روابط با همسایگان و روند همکاری‌ها از جمله با دولت جدید عراق را تشریح کرد و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران متعهد به کمک به تقویت امنیت منطقه بوده و روابط خوب با همسایگان و کمک به بهبود شرایط و مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم را مورد توجه دارد.او و بان کی مون هم‌چنین پیرامون روند مذاکرات هسته‌ای تبادل نظر کردند و وزیر خارجه کشورمان ضمن مرور این گفت‌وگوها و اراده جدی و حسن نیت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به راه حل، اظهار کرد: نسبت به حصول توافق خوشبین هستیم و معتقدیم رسیدن به توافق امکان‌پذیر است. ظریف هم‌چنین در این ملاقات گزارش اخیر دبیرکل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را خلاف روند واقعی و برنامه و اقدامات دولت ایران خواند.

وی با تشریح جایگاه ایران و تحولات و ویژ‌گی‌های مثبت و انحصاری جامعه ایران در مقایسه با سایر کشورهای منطقه، انتشار گزارش در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را مبتنی بر نگرش سیاسی دانست و اظهار کرد: این که در منطقه ما، فقط در مورد کشور ایران گزارش منتشر می‌شود قابل پذیرش نیست و تهیه چنین گزارش‌هایی تداوم نگاه سیاسی و دوگانه به مسائل حقوق بشر است.

وزیر خارجه ایران با اشاره به فوت یک تبعه ایرانی زندانی در فلیپین به اتهام واهی، خواستار توجه این نهاد بین‌المللی به وضعیت و حقوق اتباع ایرانی و مشکلات و فشارهای تبعیض‌آمیز و خلاف مقررات بین‌المللی علیه آنان در نقاط مختلف جهان شد. ظریف هم‌چنین اضافه کرد، دولت ایران خود را نسبت به ارتقاء و بهبود وضعیت حقوق بشر کاملا مسوول می‌داند و برنامه‌ها و اقدامات در این زمینه را در دستور کار خود دارد.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار با تشریح اقدامات این نهاد در نقاط مختلف و از جمله اوضاع در افغانستان، عراق، لیبی و لبنان و مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری، کمک کشورهای مختلف برای حل مشکلات را بسیار مهم و موثر دانست و در این زمینه تصریح کرد: ایران نقش بسیار موثری دارد و بازیگر مهمی در منطقه است و می‌تواند برای حل مشکلات نقش سازنده‌ای را ایفاء کند و استفاده از ظرفیت ایران باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

گفت و گوهای هسته ایی میان ایران و گروه 1+5 در حاشیه ی نشست سالانه ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، امیدها را به منظور حل اختلاف نظرها و نزدیک شدن هر چه بیشتر خواسته های دو طرف به یکدیگر افزایش داده است. دور تازه گفت وگوهای هسته ایی میان ایران و گروه 1+5 (شامل روسیه، چین، آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان) در حاشیه شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عصر روز پنج شنبه (27 شهریور ماه) در نیویورک برگزار شد.

وزیر امور خارجه کشورمان که در صدر هیاتی دیپلماتیک سه شنبه به نیویورک سفر کرد، دیروز چهارشنبه در یک ناهار کاری با کاترین اشتون سرپرست گروه مذاکره کننده با ایران، دور تازه ی گفت و گوها را کلید زد. بسیاری از ناظران بر این باورند این دور از گفت و گوها با توجه به برگزاری آن در حاشیه نشست مجمع عمومی و حضور سران برخی از کشورهای مذاکره کننده، نقش مهمی در کاهش میزان اختلاف نظرها خواهد داشت.

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده