رفتن به بالا
 • شنبه - ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۶
 • کد خبر : ۲۶۸۳۹
 • چاپ خبر : دستگاه اکومیلک (آنالیزور مافوق صوتی شیر)
ECOMILK-M PRO ULTRASONIC MILK ANALYZERS

دستگاه اکومیلک (آنالیزور مافوق صوتی شیر)

 دکتر فرزانه سالاری علی آبادی آفتاب بافق؛ امروزه شير و فرآورده هاي آن اصلي ترين تامين كننده مواد مورد نياز بدن و حاوي بسياري از ريز مغذي ها و املاح است كه مصرف مستمر آن براي رشد، استحكام استخوان و دندان، افزايش هوش و طول عمر همواره از سوي متخصصان تغذيه توصيه مي‌گردد. هرگونه دخل […]

 دکتر فرزانه سالاری علی آبادی

آفتاب بافق؛ امروزه شير و فرآورده هاي آن اصلي ترين تامين كننده مواد مورد نياز بدن و حاوي بسياري از ريز مغذي ها و املاح است كه مصرف مستمر آن براي رشد، استحكام استخوان و دندان، افزايش هوش و طول عمر همواره از سوي متخصصان تغذيه توصيه مي‌گردد.

هرگونه دخل و تصرفی در ترکیبات شیر( شامل افزودن آب، گرفتن چربی و…) و یا افزودن مواد خنثی کننده و یا مواد بازدارنده رشد میکروب به عنوان تقلب محسوب می گردد.

محصول لبنی با کیفیت ضامن سلامت مصرف کننده است، از این رو جهت کنترل کیفیت شیر، دکتر فرزانه سالاری، مسئول فنی و کارشناس کنترل کیفی مرکز جمع آوری شیر شرکت تعاونی بهنوش فیروز در تلاش است بجای روش های قدیمی که بسیار وقت گیر، پر هزینه و خطرناک هستند، از دستگاهی جهت آنالیز استفاده کند که استفاده از دستگاه مزایای فراوانی را داراست.

از اکومیلک میتوان در بدست آوردن پارامترهای دقیق شیر جهت بهینه سازی برنامه تغذیه دام های شیری استفاده نمود که از عمده ترین فواید استفاده از این دستگاه می توان به بهبود مدیریت تغذیه ای گاوهای شیری، نظارت برچربی شیر، کنترل و کاهش بیماری ورم پستان، کنترل بر روی بی ثباتی ترکیبات شیر و… اشاره کرد و با ارائه وضعیت کیفی و ترکیبی شیر بطور روزانه به دامداران،آنها را در جریان بهبود نسبی شیر قرار خواهد داد.

اساس کار در روش اولتراسونیک، ایجاد فرکانس های مافوق صوت در پارامترهای شیر که طول موج خاص خود را دارند، می باشد. سرعت مافوق صوت تابعی است از درصد چربی، درصد پروتئین و درصد لاکتوز.

محاسبه برخی از فاکتورهای مربوط به کنترل کیفی شیر و تشخیص تقلبات در آن که توسط دستگاه اکومیلک (آنالیزور مافوق صوتی شیر) انجام می گیرد. اکومیلک مدل M PRO قادر است 9 پارامتر مهم و اصلی شیر چون نقطه انجماد شیر، دانسیته، آب اضافه شده، میزان چربی، پروتئین، قند شیر، دما، میزان املاح و درصد ماده خشک شیر را در 80 ثانیه محاسبه کند.

 • نقطه انجماد (freezing point ):

این آزمایش دقیق ترین روش تشخیص میزان آب اضافی است. از آنجایی که نقطه انجماد آب صفر درجه سانتی گراد است، افزودن آب باعث رقیق شدن غلظت نمک و لاکتوز در سرم می شود و نقطه انجماد آن را به نقطه انجماد آب نزدیک می کند.

 • دانسيته یا وزن مخصوص ((Density:

 كاربرد آن نشان دادن وضيعت شير از نظر تركيبات شيميايي و تعيين تقلبات شير است. هرگونه دخل و تصرفی در شیر باعث تغییر در وزن مخصوصش می شود.

افزودن آب باعث کاهش وزن مخصوص شیر و چربی گیری شیر باعث افزایش این فاکتور می گردد.

 • درصد آب اضافه شده به شیر(Added Water):

شیر به خودی خود حاوی 87% آب می باشد و 13%  آن ماده خشک است. چناچه نقطه انجماد شیری پایین تراز 5/.-  درجه سانتی گراد باشد، قطعا به آن آب اضافه شده است.

این دستگاه درصد آب اضافه شده به شیر رو از طریق فرمول خاصی محاسبه می کند.

 • محاسبه میزان چربی شیر (Fat):

درصد چربی یکی از متغیرترین ترکیبات شیر می باشد که حتی در مورد یک حیوان مشخص نیز، تحت تاثیر فصل، نوع تغذیه و دوره شیردهی کاهش یا افزایش می یابد. بطور کلی چربی شیر در محدوده 2/5تا 4 % می باشد.

 • محاسبه میزان پروتئین شیرProtein)):

پروتئین های شیر تاثیر مهمی بر کیفیت فرآورده های لبنی دارد. در کشورهای پیشرفته اندازه گیری پروتئین شیر یکی از معیار های قیمت گذاری شیر محسوب می شود.

دکتر سالاری, [۱۵.۰۴.۱۷ ۲۱:۳۶]

 • محاسبه میزان قند شیر یا لاکتوز(Lactose) :

قند شیر هم در محدوده 4/4 تا 2/5 درصد است و میانگین آن حدود 4/8 % میباشد.

 • محاسبه دمای شیر((Temperature:

دمای شیر محدوده وسیعی دارد که از 1 تا 40 درجه سانتی گراد می باشد.

با ارزیابی میزان دمای شیر میتوان ثابت کرد که شیر قبل از تحویل به مرکز برای پروسه چربی گیری و … جوشانده نشده است.

 • محاسبه مواد معدنی شیر(Mineral) :

شیر منبع با ارزشی از 22 ماده معدنی مورد نیاز انسان است. کلسیم و فسفر مواد معدنی اصلی شیر محسوب می شود. ترکیبات املاح در شیر ثابت نبوده و تحت تاثیر عوامل مختلف می باشد.

 • محاسبه درصد ماده خشک بدون چربی (SNF):

دستگاه آنالیزور شیر با استفاده از تکنولوژی مافوق صوت قادر است در عرض زمان کوتاه میزان ماده خشک بدون چربی را اندازه گیری کند.

بنابراین دستگاه اکومیلک اولترا از دستگاه های سریع در تعیین تقلبات شیر محسوب می شود.

دکتر فرزانه سالاری، مسئول فنی و کارشناس کنترل کیفی شرکت با درك ارزش و اهميت همشهریان ارجمند خود در راستاي خدمات هر چه بهتر و بيشتر براي اين عزيزان، دست ياري به سوي همه آنها دراز مي كند تا با همراهي و استفاده ازنظرات، انتقادات و پيشنهادات بتواند گامی هر چند كوتاه در مسير بهبود صنعت لبنی شهرستان بردارد .

The Best Regards:

Farzaneh Salari-Aliabad

 Doctor of Veterinary Medicin

Department of Veterinary Medicine, College of Veterinary Medicine, Shahid Bahonar

University of Kerman, Kerman, Iran.

E-mail: salari1369@yahooo.com

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده