رفتن به بالا
  • شنبه - ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۴
  • کد خبر : ۲۷۷
  • چاپ خبر : عراقچی:فضای مذاکرات خوب است اما هنوز تفاهمی به دست نیامده است

عراقچی:فضای مذاکرات خوب است اما هنوز تفاهمی به دست نیامده است

به گزارش ایرنا، عباس عراقچي این مطلب را در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری بیان کرد که از او پرسید: شما قبل از حضور در نیویورک زیاد خوشبین نبودید ولی خانم شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا گفته است که در مذاکرات مصمم تر بودید، آیا اتفاقی در این دیدارهای دو جانبه افتاد که […]

به گزارش ایرنا، عباس عراقچي این مطلب را در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری بیان کرد که از او پرسید: شما قبل از حضور در نیویورک زیاد خوشبین نبودید ولی خانم شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا گفته است که در مذاکرات مصمم تر بودید، آیا اتفاقی در این دیدارهای دو جانبه افتاد که کمی به خوشبینی ها اضافه شده است؟ عراقچی اضافه کرد: می توانم بگویم در مجموع فضای بسیار خوبی بر مذاکرات حاکم است، اختلافات ما در موضوعات وجود دارد ولی هم فضا، خوب و سازنده است و هم اراده و جدیت لازم در همه طرف ها وجود دارد.
معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: بالتبع این امیدواری را ایجاد می کند که بتوان بحث ها را پیش برد ولی اینکه در محتوای بحث ها بتوان پیشرفتی را داشته باشیم، منوط بر این است که مذاکرات چگونه پیش رود و چگونه خواسته های دو طرف تامین شود.
عراقچی اظهار داشت: جلسه صبح جمعه به این گذشت که چگونه می توانیم از فرصتی که در روزهای آینده داریم، استفاده کنیم. عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه جلسات دو جانبه ایران و 1+5 ادامه دارد، گفت: در این نشست همچنین طراحی هایی صورت گرفت که جلساتی به صورت دو جانبه داشته باشیم و بعد که موضوعاتی مشخص شد، کارشناسان فنی تیم ها در آن خصوص بحث و مذاکرات را شروع کنند.
وی با ابزار امیدواری به اینکه در روزهای آینده یک جمع بندی به دست آید و اگر امکان پذیر شد، پیشرفتی را در مذاکرات شاهد بود، افزود: بر همین اساس کارشناسان، کارشان را شروع کردند و شنبه بحث های کارشناسی ادامه می یابد و همزمان گفتگوهای دو جانبه را ادامه خواهیم داد. معاون حقوقی و امور بین المللی وزیر امور خارجه به دیدارهای دوجانبه اخیر اشاره کرد و گفت: در دو روز گذشته با هیات های آمریکایی، روسی، فرانسوی و انگلیسی مذاکره داشتیم و با بقیه هم مذاکره خواهیم داشت.
وی افزود: این مذاکرات دو جانبه، به طور قطع کمک می کنند که بحث ها در قالب 1+5 راحت تر پیش رود و امیدواریم در روزهای آینده بتوان از فرصتی که اینجا وجود دارد و همه وزیران و مقامات حضور دارند و احتمال رایزنی های بیشتر، بتوان بیشتر استفاده کرد و انشاء الله پیشرفتی در مذاکرات صورت گیرد.
* هنوز تفاهمی به دست نیامده است
عراقچی در پاسخ به سوال خبرنگاری که جزئیات بیشتری از موارد اختلافی را پرسید، گفت: درباره همه موضوعاتی که در حال مذاکره هستیم مشکلاتی وجود دارد و هنوز تفاهمی به دست نیامده است. این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای غنی سازی و ظرفیت آن را از موضوعات کلیدی بیان کرد و افزود: در مورد اینکه تحریم ها چگونه برداشته خواهد شد، یکی از موضوعات دیگر است زیرا طبق توافق ژنو، تحریم ها به صورت جامع و کامل همه باید برداشته شود.
معاون حقوقی و امور بین المللی وزیر امور خارجه اظهار داشت: البته با توجه به تنوع تحریم ها و اقتضائاتی که وجود دارد و همین طور اقداماتی که ایران باید انجام دهد، یکی از موضوعات مورد بحث ما هست. عراقچی افزود: در خصوص اراک و فوردو نیز اختلاف نظر داریم ولی گزینه های مختلفی مطرح و بحث های خوبی انجام و مواضع طرفین خیلی دقیق و روشن شده است. این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ابراز امیدواری کرد با توجه به حضور مقامات ارشد کشورها در نیویورک، در روزهای آینده پیشرفت محسوسی در مذاکرات هسته ای حاصل شود.
*هر مذاکره ای لازم بود در طول مذاکرات انجام می دهیم
عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا وزیران خارجه 1+5 نیز در نیویورک دیدار مشترکی خواهند داشت یا خیر؟ اظهار داشت: اگر بحث ها پیشرفت خوبی داشته باشد، ممکن است آخر این هفته بتوانیم جلسه وزیران را هم داشته باشیم ولی این مورد منوط به این است که در مذاکرات پیشرفت خوبی داشته باشیم. وی تصریح کرد: هر مذاکره ای که لازم باشد، در طول مذاکرات 1+5 انجام خواهیم داد و این بستگی به آن دارد که در روند مذاکرات چه ملاقات دو جانبه ای و در چه سطحی انجام شود.
معاون حقوقی و امور بین المللی وزیر امور خارجه در عین حال تاکید کرد حضور مقامات و وزیران، ایجاب می کند که از این فرصت استفاده شود.
* پیشرفت منوط به برخورد طرف مقابل دارد
عراقچی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه فضای مذاکرات چگونه است و آیا فکر می کنید در حاشیه نشست های مجمع عمومی توافقی حاصل شود؟ گفت: فضا خوب و مذاکرات بسیار صریح است ولی اختلاف نظرات و خلاء میان دو طرف هنوز هم وجود دارد .
وی تاکید کرد: در سطوح گوناگون به شدت کار می کنیم تا ببینیم چگونه می توان به نتیجه رسید و امیدواریم که در فرصت هایی که در روزهای آینده پیش خواهد آمد، پیشرفت هایی صورت گیرد ولی این امر بستگی به برخورد طرف مقابل هم دارد.
* هیچ برنامه ریزی برای دیدار رییسان جمهوری ایران و آمریکا نشده است
معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره احتمال دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل گفت: برای چنین دیداری هیچ برنامه ریزی نشده است و فکر می کنم چنین دیداری صورت نگیرد . عراقچی تاکید کرد: سعی ما، تمرکز بر مذاکرات درباره موضوع هسته ای است و ما جدی و مصمم هستیم و اراده خوبی هم داریم تا پیشرفتی در مذاکرات صورت گیرد. امیدواریم برخورد مشابهی را نیز در طرف مقابل خود شاهد باشیم.
* به جز موضوع هسته ای با آمریکا درباره موضوع دیگری مذاکره نکرده ایم
معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره گروهک تروریستی داعش و توافق احتمالی ایران برای مواجهه با این گروهک تروریستی گفت: هنوز هیچ چیزی در جزئیات مورد توافق واقع نشده است و همه گمانه زنی هایی که صورت می گیرد، صحت ندارد.
خبرنگاری به زبان انگلیسی از عراقچی پرسید: اطمینان دارم که درباره وضعیت موجود با همتایان خود و به ویژه آمریکایی ها صحبت کرده اید. آیا احساس می شود که با متحدان غربی بتوان در این مورد (مبارزه با داعش) کار کرد و آیا در پس اینکه آقای ظریف در نشست عصر جمعه شورای امنیت با موضوع عراق و داعش حضور نیافت، پیامی وجود دارد؟ برغم آنکه جان کری در این جلسه گفت که وزیر امور خارجه ایران اینجاست؟
معاون وزیر خارجه پاسخ داد: ما با آمریکایی ها درباره داعش، عراق و یا هیچ چیز دیگری به جز موضوع هسته ای مذاکره و گفت و گو نکرده ایم. عراقچی به سخنرانی عصر جمعه خود در نشست شورای امنیت اشاره کرد و گفت: قرار بود آقای ظریف سخنرانی کند ولی وی مذاکرات دو جانبه بسیاری دارد که بسیار پرمشغله بود و نتوانست شرکت کند. راهبرد و سیاست ما درباره داعش بسیار واضح است، فکر می کنیم همه نیروها در داخل و خارج منطقه باید به منظور مبارزه با این گروه تروریستی، دست همکاری به یکدیگر دهند.
این مقام ارشد وزارت امور خارجه اضافه کرد: همچنین فکر می کنیم که باید در این باره مداومت وجود داشته باشد و هیچ فرقی میان عراق و سوریه وجود ندارد و ما باید به هر دو دولت و هر مکان دیگری که داعش در آنجا فعال است، کمک کنیم. عراقچی تاکید کرد: باید در مبارزه با این گروه تروریستی، از دولت های عراق و سوریه حمایت کنیم و فکر می کنیم هر نوع حمله ای ضد این گروه تروریستی، باید منطبق با قانون بین المللی و منشور سازمان ملل صورت گیرد. معاون وزیر امور خارجه در عین حال گفت: مشخص است که وقتی دیپلمات ها در مکانی هستند، احتمال دارد درباره موضوعات گوناگون صحبت کنند ولی این به آن معنا نیست که مذاکراتی صورت گرفته است

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده