رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۴
  • کد خبر : ۲۸۹۹۴
  • چاپ خبر : “بهداشت در رمضان”

“بهداشت در رمضان”

مهندس حامد فتاحی بافقی کارشناس بهداشت محیط آفتاب بافق؛ با توجه به فرار سیدن ماه مبارک رمضان و همچنین شروع شدن مراسمها و ضیافت افطاری در مساجد و منازل برای اینکه ماه رمضانی سالم داشته باشیم لازم است به نکات بهداشتی زیر توجه فرمایید: 1–قبل از میل نمودن غذا در سحر یا افطار دست ها […]

مهندس حامد فتاحی بافقی کارشناس بهداشت محیط

آفتاب بافق؛ با توجه به فرار سیدن ماه مبارک رمضان و همچنین شروع شدن مراسمها و ضیافت افطاری در مساجد و منازل برای اینکه ماه رمضانی سالم داشته باشیم لازم است به نکات بهداشتی زیر توجه فرمایید:

1–قبل از میل نمودن غذا در سحر یا افطار دست ها را به شیوه بهداشتی شست و شو نمایید

2-مصرف سبزی ضد عفونی شده به هنگام افطار و میوه در هنگام سحر توصیه می شود
3-از خريد مواد غذايي آماده مصرف از قبيل زولبيا و باميه، حليم، نان و شيريني سنتي، كله پاچه، دل و جگر، بستني، شربت آلبالو و زرشك از دستفروشان و دوره گردان و مراکز غیر بهداشتی خودداري كنيد همچنین هنگام خرید مواد غذایی بسته بندی شده ، به مجوز وزارت بهداشت ، تاریخ تولید ، انقضاء ، نشانی دقیق کارخانه تولیدکننده و سالم بودن بسته توجه کنند

4-از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی برای غذاها ونوشیدنی های داغ استفاده نکنید

5-بعد از استفاده از مواد غذایی در سحر و افطار پسمانده مواد غذایی و ظروف آنها را در محیط رها نکنید

6- پنیر مورد استفاده باید از پنیر بهداشتی و مطابق با استاندارد‌های بهداشتی باشد. گرایش جامعه در حال حاضر به‌سوی صنعتی‌شدن باعث شده است مردم به محصولات محلی و سنتی با دید ویژه نگاه کرده و ارزش ویژه‌ای قائل شوند. اغلب ماست‌بندهای سطح شهر به‌صورت غیرمجاز اقدام به عرضه پنیر محلی تازه، سرشیر و… می‌کنند. توصیه می‌شود از پنیر محلی و خصوصا پنیر محلی تازه به هیچ‌عنوان استفاده نکنید. پنیرهای باز که معمولاً در بسته‌بندی‌های ۱۷ کیلویی و یا بیشتر هستند و اغلب در انبارهای نامناسب نگهداری می‌شوند، در سطح فروش نیز از وضعیت جالبی برخوردار نیست. تصور کنید یک خواروبارفروشی از این بسته ۱۷ کیلویی که باز شده به چه صورتی خرده‌فروشی کند که موازین بهداشتی را رعایت کرده باشد، پس با ذکر این نکات درمی‌یابیم که از پنیرهای بسته‌بندی تولید کارخانجات معتبر بهتر است استفاده کنید

7-براي استفاده از مواد غذايي كه به صورت آماده در اختيار شما قرار مي‌گيرد مانند آش و حليم موارد بهداشتي را در نظر بگيريد. با توجه به پخت نامناسب زولبيا و باميه در صورتي كه قصد خريد و مصرف اين مواد را داريد يا خودتان آن را در خانه تهيه كنيد و يا آن را از محلي بخريد كه به رعايت نكات بهداشتي در آنجا اطمينان داريد. بهتر است مصرف اين ماده غذايي را به دليل مشكلات مربوط به روغني كه براي پخت استفاده مي‌شود و نيز شيرين بودن زياد آن و امكان استفاده از جوش شيرين كم كنيد.

8- غذای سحری را خوب است زودتر تهیه کنید و پس از کمی خنک شدن در یخچال قرار دهید و هنگام سحر آن را دوباره خوب گرم کنید.اگر بعد از افطار، سحری را تهیه کرده اید و نمی توانید آن را به سرعت خنک کرده و در یخچال قرار دهید، درپوش قابلمه ی غذا را در حالی که هنوز روی شعله اجاق گاز است بگذارید به نحوی که کاملا دهانه ظرف را بپوشاند، سپس بدون آن که درپوش قابلمه را بردارید بگذارید بماند تا هنگام سحر مجددا آن را داغ کنید.
این روش فقط برای چند ساعت قابل استفاده است، وگرنه به طور معمول غذای آماده ی مصرف را یا باید به طور کامل سرد کرد، یعنی درون یخچال نگهداری کرد( دمای یخچال حدود 5-4 درجه سانتی گراد بالای صفر است)، و یا باید به صورت کاملا داغ یعنی شعله کنترل شده آتش(یعنی دمای بالای 80 درجه) نگه داشت.نگهداری غذا در شرایط نه سرد و نه داغ خطرآفرین است.

9-ضدعفونی کردن سبزی

برای این منظور ابتدا سبزی ها را خوب پاک کنید. سپس در تشتی بریزید و به آن آب اضافه کنید. آن گاه به اندازه یک قاشق مرباخوری مایع ظرف شویی به آن بیفزایید و زود با کمک دست، سبزی ها را در این آب بشویید(سبزی ها را در آب حاوی مایع ظرف شویی برای مدت طولانی نگه داری نکنید). حالا سبزی ها را چند بار با آب سالم بشویید. به این ترتیب تقریباً تمام تخم انگل ها و بیش از90 درصد آلودگی های میکروبی از سبزی زدوده می شود. اینک برای تکمیل کار ضدعفونی، سبزی های مذکور را که دیگر روی آن ها اثری از مایع ظرف شویی نیست در تشت آب بریزید و در برابر هر 10 لیتر آب یک قاشق چای خوری محلول پرکلرین به آن اضافه کنید. 10 دقیقه بعد سبزی ها را از آن خارج کنید و با آب سالم بشویید. این سبزی ضدعفونی شده را بیش از یکی دو روز نمی توانید در یخچال نگهداری کنید، زیرا زرد و خراب می شود.سبزیجاتی که به صورت پخته مصرف می شوند، نیازی به ضدعفونی کردن ندارند.

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده