رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 10 خرداد 1396 - 13:18
  • کد خبر : ۲۹۰۷۶
  • چاپ خبر : آخرین جزئیات از شیوع “تب خونریزی دهنده کریمه کنگو” در استان یزد

آخرین جزئیات از شیوع “تب خونریزی دهنده کریمه کنگو” در استان یزد

دکتر فرزانه سالاری علی آبادی، دکترای حرفه ای دامپزشکی به گزارش آفتاب بافق، دکتر فرزانه سالاری علی آبادی در رابطه با   شایعاتی مبنی بر شیوع بیماری تب کریمه کنگو در استان یزد اظهار کرد: متاسفانه امروز اخبار و اظهارات ضد و نقیضی مبنی بر ابتلای چند شهروند یزدی به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو […]

دکتر فرزانه سالاری علی آبادی، دکترای حرفه ای دامپزشکی

به گزارش آفتاب بافق، دکتر فرزانه سالاری علی آبادی در رابطه با   شایعاتی مبنی بر شیوع بیماری تب کریمه کنگو در استان یزد اظهار کرد: متاسفانه امروز اخبار و اظهارات ضد و نقیضی مبنی بر ابتلای چند شهروند یزدی به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و فوت یکی از مبتلایان، در فضای مجازی مطرح گردیده که به نگرانی مردم در این مورد دامن زده است.

طبق پیگیریهای به عمل آمده از مرکز بهداشت استان یزد و اداره کل دامپزشکی استان، تنها یک مورد از فوت گزارش شده است که فرد متوفی غیر بومی بوده و برای انجام مراحل درمانی از استان هرمزگان به یزد منتقل شده بود که تاخیر در روند درمان، علت مرگ وی اعلام شده است.

خوشبختانه تا بدین لحظه آزمایش های صورت گرفته از افراد مشکوک در استان نیز منفی گزارش شده است.

ولی با توجه به گرمی هوا و تائید فوت برخی از هم وطنان در استان های همجواری چون اصفهان، تاکید اکید میگردد که موارد بهداشتی در خصوص پیشگیری از ابتلا به بیماری مذکور، با دقت و وسواس رعایت گردد. در رابطه با مصرف گوشت قرمز، اگر دامپزشکان و مردم نکات بهداشتی و قرنطینه‌ای را برای مصرف گوشت قرمز به کار گیرند، هیچ ‌نگرانی‌ای در این زمینه وجود نخواهد داشت. انتشار این بیماری از راه خوردن گوشت بسیار بعید است، به خصوص اگر به خوبی پخته شده باشد. این بیماری بیشتر در اثر تماس با گوشت در زمان خرد کردن آن ممکن است منتقل شود، آن هم اگر نکات بهداشتی در مراحل آماده سازی گوشت تازه در کشتارگاه‌ها رعایت نشده باشد.

The Best Regards:

Farzaneh Salari-Aliabad

 Doctor of Veterinary Medicin

Department of Veterinary Medicine, College of Veterinary Medicine, Shahid Bahonar

University of Kerman, Kerman, Iran.

E-mail: salari1369@yahooo.com

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده