رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
  • کد خبر : ۲۹۸۵۰
  • چاپ خبر : به بهانه 24 خردادماه، روز جهانی اهداء خون

به بهانه 24 خردادماه، روز جهانی اهداء خون

روز گذشته روز جهانی اهداء خون بود، اما در بافق چه بی سرو صدا آمد و رفت………. به گزارش آفتاب بافق؛  روز (۱۴ ژوئن) هر سال به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده‌است. شعار امسال (2017) روز جهانی اهدای خون ” اهدای خون کن ،همین آلان و […]

روز گذشته روز جهانی اهداء خون بود، اما در بافق چه بی سرو صدا آمد و رفت……….

به گزارش آفتاب بافق؛  روز (۱۴ ژوئن) هر سال به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده‌است.

شعار امسال (2017) روز جهانی اهدای خون ” اهدای خون کن ،همین آلان و اغلب این کار را بکن ” است که در ایران این شعار به “نیازخون همیشگی است، اهدا کننده مستمر بمان ” تبدیل شده است.

 در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.

در کشور عزیزمان ایران 24 خرداد ماه مصادف با روز جهانی اهداء خون می باشد.

 افراد نیازمند به خون و فرآورده های خونی

همه روزه، در سراسر جهان بسياري از افراد به خون و فرآورده هاي خوني نياز پيدا مي كنند، بطوريكه از هر سه نفر مردم دنيا، يك نفر در طول زندگي احتياج به تزريق خون و فرآورده هاي خوني پيدا مي كند. بارزترين مثال براي موقعيت هايي كه در آن نياز مبرم به خون پيدا مي شود عبارت است از زمان بروز حوادث و سوانح گوناگوني نظير تصادفات رانندگي، سوختگي ها و اعمال جراحي. همچنين خانم هاي باردار در حين زايمان، نوزادان و بخصوص نوزادان نارسي كه به زردي دچار مي شوند، از جمله ديگر نيازمندان به خون مي باشند.

از طرفي بيماران سرطاني كه تحت شيمي درماني يا اشعه درماني قرار دارند هم از مصرف كنندگان خون و فرآورده هاي آن هستند؛ و بسياري از ديگر بيماران نيز ناگزيرند براي بهره مندي از يك زندگي نسبتاً طبيعي براي تمامي عمر به شكل منظم خون يا فرآورده هاي خوني دريافت نمايند، مانند بيماران تالاسمي و هموفيلي.

در حال حاضر، با وجود پيشرفتهاي چشمگير در زمينه علم پزشكي هنوز هيچ گونه جايگزين مصنوعي براي خون ساخته نشده است و فقط خوني كه توسط انسانهاي نيكوكار اهدا مي شود، مي تواند جان انسانهاي ديگر را از مرگ نجات بخشد. عدم وجود جايگزين مناسب براي خون، محدود بودن مدت زمان نگهداري خون و فرآورده هاي خوني، هميشگي بودن نياز به خون و فرآورده هاي آن سبب شده تا اهداي خون از اهميت و جايگاه ويژه اي برخوردار شود.

– فوايد اهداي خون

مهمترين اثر اهداي خون، نجات زندگي انسانها و آگاهي از سلامت جسماني است. تحقيقات نشان داده اهداي مكرر خون به ميزان زيادي فرد را در برابر ابتلا به بيماريهاي قلبي- عروقي محافظت مي كند، همچنين اهداي خون نه تنها براي افراد سالم زياني ندارد، بلكه موجب جلوگيري از ابتلاي آنها به بيماريها نيز مي شود، ضمن اينكه سيستم خون سازي بدن به گونه اي است كه با افزايش جريان خون در بدن، طي مدت كوتاهي اين مقدار خون اهدا شده را جايگزين مي كند. در جريان اهداي خون اين پايش ها صورت مي گيرد: ضربان قلب، فشار خون، دماي بدن، نوع گروه خوني و تشخيص كم خوني.

اهدای خون یك ضرورت همیشگی است و با توجه به نیاز روزمره به خون و تولید خون و فراورده‌های خونی و محدودیت در زمان نگهداری خون این نیاز بیشتر احساس می‌شود.

حال چه شده است که با وجود آنکه اهداء خون اهداء زندگی و بسیار برای جامعه بشری مورد نیاز و ضروری می باشد و مسلمانان اعتقاد برای اهداء خون در این ایام بابرکت بخصوص شبهای شهادت مولی و پیشوای خود دارند.هیج محلی  برای آهداء خون در شهرستان بافق وجود ندارد.

 اصلا چه بی خبر آمد و بی خبر رفت…….

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده