رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ۰۵:۵۶
  • کد خبر : ۳۰۳۷
  • چاپ خبر : امیدواریم فرهادی با رای اعتماد گسترده مواجه شود/ 8 سناریو برای بودجه 94

امیدواریم فرهادی با رای اعتماد گسترده مواجه شود/ 8 سناریو برای بودجه 94

گزارش آفتاب بافق به نقل از فرارو: محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران با مورد توجه قرار دادن مصوبات امروز هیئت دولت اظهار کرد: در جلسه امروز هیئت وزیران با ایجاد 3هزار و 400 پست سازمانی موافقت شد به این دلیل که بیش از 68 شهرستان طی سالهای گذشته به […]

گزارش آفتاب بافق
به نقل از فرارو:
محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران با مورد توجه قرار دادن مصوبات امروز هیئت دولت اظهار کرد: در جلسه امروز هیئت وزیران با ایجاد 3هزار و 400 پست سازمانی موافقت شد به این دلیل که بیش از 68 شهرستان طی سالهای گذشته به تقسیمات کشوری اضافه شدند و نوع معاملات و حجم فعالیت‌هایی که نیاز به ثبت حقوقی دارد در این راستا مدنظر بود.

گزیده اظهارات نوبخت را در ادامه می‌خوانیم:
• بنابراین هیئت وزیران با افزایش 3 هزار و 400 عضو سازمانی موافقت کرد و موارد دیگری در راستای تصویب آیین نامه در مورد ایثارگران و چند مورد دیگر از کارهای اجرایی انجام شد.
• امیدواریم وزیر جدیدی که برای تصدی وزارت علوم به مجلس معرفی شده با رای اعتماد گسترده نمایندگان محترم مواجه شود و وزارتخانه‌ای که ماه‌ها با سرپرست اداره می شد با وزیر اداره شود.
• آنچه که در این امر مستتر است پایبندی جناب آقای رئیس جمهور به قانون و نظر قانونگذاران محترم است هرچند ممکن است این نظر از دیدگاه دولت متفاوت باشد.
• از آنجایی که دولت از هر گونه ایجاد حاشیه دور است و معتقد است برای خدمت به مردم وقت زیادی در اختیار نداریم و باید از هر گونه حاشیه سازی کار اقدام و عرصه‌ای که دولت را از وظایف اصلی آن از جمله ایجاد آرامش دور می‌کند، بپرهیزیم. به ویژه در این روزهای حساسی که فرزندان ملت در مذاکرات با پنج قدرت بزرگ جهانی در حال گفت وشنود هستند تا بتوانند نسبت به استیفای حقوق ملی اقدام کنند و در این شرایط دولت اصلا جایز نمی داند به مسائل دیگری از جمله موردی که در خصوص عدم تائید نمایندگان محترم مردم در چند مرحله نسبت به وزیر پیشنهادی رخ داد، مسائلی مدنظر قرار بگیرد.
• دکتر فرهادی شخصیتی محترم،‌ متعهد و مجرب هستند و در دولت های مختلف نیز خدمت کردند.
• اینکه دکتر فرهادی در دوره‌های مختلف خدمت کرده‌اند نقطه قوت ایشان قلمداد می‌شوند و خیلی از وزرا و نمایندگان مجلس نیز در دوره‌های مختلف فعالیت داشتند. چنانچه مثلا آقای سعیدی‌کیا هم در زمان مهندس میرحسین موسوی و هم آقای خاتمی فعالیت کردند.
• وظیفه دولت تدبیر و امید این است که از انسان‌های با تجربه استفاده کند و ما بر پیمان خود هستیم و به قانون احترام می گذاریم و با هیچ کدام از ارکان و مجلس لجبازی نمی کنیم.
• اگر هم نارضایتی هم وجود داشته باشد آن را طوری عنوان نمی‌کنیم که بین دو قوه مجریه و مقننه مسائل کوچک را مبنای اختلاف قرار دهیم.
• نمایندگان فهیم از چنین فرد با سابقه و متعهدی (دکتر فرهادی) که هم اکنون در سمت کار بزرگی هستند استقبال شایسته خواهند کرد.
• من هم مثل شما این امید را دارم که ان‌شاءالله فرزندان این ملت که صادقانه و صمیمانه با همه مساعی خود تلاش دارند که تحریم‌های ظالمانه را از دوش این مردم خوب بردارند، موفق و شادمان باشند و مقام معظم رهبری هم از اینکه ما بعد از سالها مقاومت توانستیم به پیروزی برسیم راضی باشند.
• شاید اگر اتفاقی بیفتد مردم ما به صورت خودجوش شادمانی‌شان را منعکس کنند ولی آنچه وظیفه ماست این است که بدون خوش‌بینی بی‌جهت و یا بدبینی بی‌دلیل تلاش کنیم که خود را برای همه اتفاقاتی که می‌تواند بیفتد، آماده سازیم.
• ما هم برای وضعیت بدبینانه و هم برای ادامه روند موجود و هم برای وضع خوش‌بینانه برنامه داریم چنانچه این نکته مهم است که در وضعیت خوشبینانه وقتی قرار است ده‌ها میلیارد دلار وارد اقتصادمان شود چطور آن را مدیریت می‌کنیم که بیشترین اثربخشی را برای ما داشته باشد. ما برنامه را در این راستا آماده کردیم و امیدواریم چنین برنامه‌ای روی میزمان قرار بگیرد.
• روز یکشنبه کلیات بودجه 94 در هیأت وزیران رسیدگی می کنیم و به رای خواهیم گذاشت و به همین جهت فردا و پس فردا برای هر وزارتخانه یک ساعت وقت گذاشته‌ایم تا آخرین جمع‌بندی‌ها مدنظر قرار بگیرد و اگر نکاتی وجود داشت آن نکات را اضافه کنیم.
• بودجه به روش عملیاتی تهیه شده و مبتنی بر عملکرد و نتیجه‌ای است که بودجه خواهد داشت، از آنجایی که در این راستا قیمت تمام شده خدمات بسیار مهم است نیازمند این بودیم که آموزش همه دستگاه‌ ها را قبل از تهیه لایحه داشته باشیم و طی این موضوع دو هزار نفر ساعت آموزشی توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در نظر گرفته شده است. همچنین با توجه به اینکه بیش از 2هزار و 900 طرح ناتمام در سال گذشته وجود داشته، امسال هم مصمم هستیم که مبالغ محدودمان را تخصیص بهینه دهیم.
• واقع‌بینانه‌بودن بودجه از دیگر ویژگی‌های آن است قیمت هر بشکه نفت را مدنظر قرار داد. برای سال آینده پیش‌بینی ما بین 70 تا 80 دلار است. در این راستا هشت سناریو تهیه کردیم و آثار انتخاب هر یک از قیمت های بشکه نفت بین 70 تا 80 دلار را در نظر گرفتیم و این را هم می‌دانیم که بین دو تا سه درصد رشد اقتصادی داریم و تورم‌مان هم زیر 15 دلار است. به هر ترتیب ما به دنبال یک عدد مطمئن هستیم.
• ما در شش ماه اول امسال هر بشکه نفت را 104 دلار فروختیم. متوسط فروش هر بشکه نفت خام در شش ماهه دوم 82 دلار می‌شود که اگر این مقدار را با 104 جمع کنیم به میانگین 93 دلار می رسیم. امسال با توجه به افت قیمت نفت فروش هر بشکه نفت کمتر از 93 دلار نخواهد بود.
• در مورد اینکه بعضی می گویند که شما چطور می گویید با کاهش قیمت نفت جهانی با کسری بودجه مواجه نمی‌شوید، باید بگویم که کسری بودجه در هر صورت رخ نمی‌دهد. ممکن است عدم تحقق منابع داشته باشیم. در واقع اگر به همان میزان که درآمدها تقلیل پیدا کرد هزینه‌ها را هم کاهش داد آنگاه کسری بودجه جبران می‌شود و عدم تحقق منابع نامیده خواهد شد.
• ما در سال جاری هر کیلو گندم را 1050 تومان از کشاورزان خریداری می کنیم و حدود 465 تومان به نانواها می فروشیم و به ازای هر کیلو گندم 685 تومان یارانه پرداخت می کنیم.
• چیزی حدود 70 هزار نانوا داریم و متاسفانه طی ماه های گذشته با اعتراض عمومی نانواها مبنی بر اینکه قیمت سوخت و کارگر گران است مواجه بودیم. آنها معتقد بودند که ضرر می‌کنند بنابراین شاید نوعی جبران این موضوع با بی‌کیفیت بودن و کوچک شدن نان انجام شود که البته اگر این طور باشد ناظرین ما برخورد می‌کنند.
• ما در بحث نان با ارکانی مثل مصرف کنندگان مواجه هستیم و تمام تلاش‌مان این است که نان ارزان و با کیفیت داشته باشند. همچنین ما با کشاورزان هم مواجهیم و می‌خواهیم گندم را از آنها گران بخریم تا برای‌شان صرف داشته باشد. از طرفی نانوا هم می‌گوید من نباید زیان کنم و این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد. در واقع در سطح ملی و استانی برای اینکه نان با کیفیت و کمیت مناسب تهیه شود همه این موارد را در نظر می گیریم و معتقدیم که نانواها از قشر زحمتکش و شریف هستند و آنها را نیز شایسته کمک می دانیم و به هر ترتیب تلاش می کنیم که هیچ کدام از ارکان گفته شده زیان نبیند و دولت همچنان در هر حالتی پرداخت یارانه‌های خود را ادامه می‌دهد تا اینکه نان باکیفیت و کمیت مطلوب به دست مردم عزیزمان برسد.

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده