رفتن به بالا
  • دوشنبه - 30 مرداد 1396 - 09:27
  • کد خبر : ۳۳۰۱۴
  • چاپ خبر : تولید 3 هزار تنی تیلا پیلا در بافق/ افزایش تولید شیلات با پرورش ماهی در قفس
معاون امور شیلات کشور:

تولید 3 هزار تنی تیلا پیلا در بافق/ افزایش تولید شیلات با پرورش ماهی در قفس

معاونت امور شیلات وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش‌بینی ما برای تولید ماهی تیلا پیلا که به صورت آزمایشی در بافق یزد در حال تولید است حدود 3 هزار تن است. به گزارش آفتاب بافق؛ سید عباس صالحی، معاونت امور شیلات وزارت جهاد کشاورزی در خصوص میزان درآمد هدف گذاری شده برای شیلات در کشور اظهار […]

معاونت امور شیلات وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش‌بینی ما برای تولید ماهی تیلا پیلا که به صورت آزمایشی در بافق یزد در حال تولید است حدود 3 هزار تن است.

به گزارش آفتاب بافق؛ سید عباس صالحی، معاونت امور شیلات وزارت جهاد کشاورزی در خصوص میزان درآمد هدف گذاری شده برای شیلات در کشور اظهار کرد: در سال جاری درآمدی بالغ بر 450 میلیون دلار هدف گذاری کرده‌ایم که امیدواریم بیش از این هدف را تحقق بخشیم. خوشبختانه امروز شیلات با تولید بیش از یک میلیون و 70 هزار تن محصولات شیلاتی جایگاه خوبی را در دنیا و منطقه به خود اختصاص داده است.

وی افزود: ما شاخص‌های خوبی را در تولید میگو، قزل آلا، صید تن ماهیان در اقیانوس هند داشتیم و این روند در طول برنامه ششم توسعه افزایش پیدا خواهد کرد و ما تولید یک میلیون و 600 هزار تن را برای سال پایانی برنامه ششم برنامه ریزی کردیم که 200 هزار تن آن از طریق پرورش ماهی در قفس خواهد بود.

صالحی با اشاره به میزان ارز آوری محصولات شیلاتی برای کشور تصریح کرد:  110 هزار تن از محصولات شیلات تولیدی با ارز آوری بیش از 412 میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد. ما خوشبختانه هدف گذاری کردیم در سال پایانی برنامه ششم به یک میلیون و 600 هزار تن و حدود 14 کیلوگرم مصرف سرانه برسیم و تحقق نزدیک به 900 میلیون دلار ارز آوری دست یابیم.

وی در رابطه با تولید خاویار خاطر نشان کرد: ما در حال حاضر بیش از 80 مزرعه تولید و پرورش ماهی خاویاری را در کشور داریم. در سال جاری پیش بینی 3 تن خاویار پرورشی را کرده ایم که نزدیک به 2 تن آن صادر خواهد شد و یک تن آن به مصرف داخلی خواهد رسید و بیش از 1000 تن گوشت ماهیان خاویاری که آن هم حدود 50 در صد مصرف داخلی است و باقی آن صادر خواهد شد.

معاونت امور شیلات وزارت جهاد کشاورزی افزود: ما در استان هایی که شرایط آب و هوایی مناسب دارد، آب مناسب برای پرورش ماهی خاویاری و دمای مناسب برای تولید این نوع ماهی را دارند به خصوص در فصول زمستان که در استان های شمالی دما پایین می آید پرورش ماهی را هدف گذاری کرده ایم. در استان های جنوبی کشور به خصوص خوزستان، لرستان، چهارمحال،  کهکلویه و بویر احمد و سایر استان ها هدف گذاری کرده ایم و امیدواریم در سال پایانی برنامه ششم بیش از 10 هزار تن گوشت ماهی های خاویاری و نزدیک به 10 تن خاویار پرورشی تولید داشته باشیم.

صالحی در پایان در خصوص تولید ماهی تیلا پیلا گفت: پیش بینی ما برای تولید ماهی تیلا پیلا که به صورت آزمایشی در بافق یزد در حال تولید است حدود 3 هزار تن است که حجم واردات 10 هزار تنی را کاهش خواهد داد. البته این نوع ماهی تولید بافق در حال حاضر هم در بازارهای داخلی وجود دارد.

منبع: ایلنا

 

ارسال دیدگاه


یک دیدگاه برای “تولید 3 هزار تنی تیلا پیلا در بافق/ افزایش تولید شیلات با پرورش ماهی در قفس”

  • سلام.لطفا اول یاد بگیرید که اسم این ماهی تیلاپیا هست نه تیلاپیلا…..
    این ماهی مزخرف ترین ماهی دنیا هست که چینی ها برای اینکه از کود آنها استفاده کنند پرورش میدن وخوردنش فوق العاده مضر هست وبه دلیل خوردن تمام فضولات وآشغال های موجودرشد خوبی داره….

ارسال دیدگاه

error: متن حفاظت شده