رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۷
  • کد خبر : ۳۵۲۴۲
  • چاپ خبر : “ماه محرم و کودکان”
خانواده هاى محترم توجه كنيد؛

“ماه محرم و کودکان”

دکتر سمانه حبیبیان بافقی/ متخصص نوزادان- کودکان- نوجوانان آفتاب بافق؛ نکاتی که والدین و مربیان  باید در مجالس عزاداری توجه كنند: 1_کودک را نباید بمدت طولانی در عزاداری نگه داشت بویژه در تاریکی 2_عزاداری نباید مانع بازی او شود حتی بهتر است در یک فضای مناسب بازی کند و صدای روضه غیر مستقیم به او […]

دکتر سمانه حبیبیان بافقی/ متخصص نوزادان- کودکان- نوجوانان

آفتاب بافق؛ نکاتی که والدین و مربیان  باید در مجالس عزاداری توجه كنند:

1_کودک را نباید بمدت طولانی در عزاداری نگه داشت بویژه در تاریکی

2_عزاداری نباید مانع بازی او شود حتی بهتر است در یک فضای مناسب بازی کند و صدای روضه غیر مستقیم به او برسد..

3_کودکانی که در سنین پایین هستند و فرق گریه بر امام حسین (علیه السلام) با انواع دیگر گریه را نمی دانند از گریه کردن مادران خود ناراحت می شوند و دچار اضطراب و ناامنی می گردند و چه بسا خاطره بد ازاین مجالس در یادشان باقی بماند.حتی المقدور در مجالسی که روضه ی باز خوانده می شود و یا به خودشان لطمه می زنند حضور نیابید و درمقابل کودک خردسال خود گریه وشیون نکنید و دراین ساعات درفضای دیگر بافرزند خود بازی کنید و یا حواس اورا پرت کرده و بیشتر در زمان سخنرانی و یا سینه زنی درمجلس حضور یابید.

4_وسایلی مانند طبل کوچک و شال و کتابهای عکس دار امامان را در حد توان برای او تهیه کنید.

5_مجالسی را انتخاب کنیم که همخوانی بیشتری با کودکمان دارد و نظر اورا دراین مورد ترجیح دهیم و محفل اجتماعی و دوستی های ارزشمندی رابرای او فراهم کنیم.

6_کودک باید در مراسم عزاداری هم کودکی کند نباید طوری شود که از این مجالس دلزده شود. نباید انتظار داشت کودکان دراین مجالس مانند بزرگسالان بنشینند و عزاداری کنند.

7_برای کودکان زیر 4 سال حتما مقداری غذا ،کاغذ و مداد یا وسایل اسباب بازی کوچک همراه داشته باشید تا حوصله کودک سر نرود

8_نباید مجالس عزاداری مانع بازی کودکان شود واگر چندکودک در کنارهم قرار گرفتند اجازه دهیم باهم بازی کنند.

9_باید طوری کودکان رامدیریت کرد که باعث مزاحمت دیگران نشوند . باصبوری و آرامش آنهاراهمراهی کنیم و ازبرخورد خشن وتحقیرآمیز خودداری کنیم.

10_  از برگزار کنندگان این گونه مراسم (سخنرانان، مداحان و…) درخواست می شود به کودکان دایم تذکر ندهند و آنهارا درک کنند

11_قبل از مراسم باعجله و تحکّم فرزندان را آماده نکنیم تا او از این محافل دل زده نشود.صبوری والدین بسیار موثر خواهد بود

12_نیکی کردن به دیگران را می توان با نذری دادن و اطعام همسایه ها به کودکان یاد داد و انس و الفت با همسایگان را نیزبالابرد که در روایات بسیاری به حق همسایه اشاره شده است.

13_مربیان مهد وپیش دبستانی بهتراست تایم عزاداری رو با بازی و شعر خوانی کمتر کنند تا نوآموزان بهتر در محافل عزاداری شرکت کنند..و در این زمینه سختگیری نشود…

14_مربیان می توانند رنگ و بوی کلاس را عاشورایی کنند.و کلاس رو با وسایل ساده مشکی پوش کنند،در نقاشی،و کار برگهای مناسب در حد. ساده و توان کودک باشد…

15_اگر کودکان سوالاتی از مسایل عاشورا مثل کشته شدن، سر بریدن و از این قبیل موضوعات داشتند لازم نیست اصل واقعه را برای آنها بیان کرد بلکه با زبان کودکانه از مهربانی های امام حسین (علیه السلام) وحضرت زینب و مهرومحبت بین آنها و داستان هایی از دوران کودکی آنها مثل بازی کردن هایشان بهمراه امام حسن بارسول خدا (صلی الله علیه وآله) و ازاین قبیل داستان ها تعریف  کرد و مهر ومحبت آنهارا در دل کودکان بالا برد و ذهن کودک را   از موضوع های ناراحت کننده عاشورا به موضوع دیگری معطوف نمود.

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده