رفتن به بالا
  • جمعه - ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۳
  • کد خبر : ۳۷۷۱۹
  • چاپ خبر : رصد از نگاه ” آفتاب بافق”

رصد از نگاه ” آفتاب بافق”

به گزارش آفتاب بافق؛ برنامه زنده و مستقیم رصد این هفته  از شبکه تابان یزد  با حضور فرماندار شهرستان بافق و عبداللهی خبرنگار آزاد صدا و سیما با موضوع پیرامون مشکلات  و مسائل بافق برگزار شد. در ابتدا این برنامه زاده رحمانی به معرفی این شهرستان و سند چشم انداز آن نمود و بافق را […]

به گزارش آفتاب بافق؛ برنامه زنده و مستقیم رصد این هفته  از شبکه تابان یزد  با حضور فرماندار شهرستان بافق و عبداللهی خبرنگار آزاد صدا و سیما با موضوع پیرامون مشکلات  و مسائل بافق برگزار شد.

در ابتدا این برنامه زاده رحمانی به معرفی این شهرستان و سند چشم انداز آن نمود و بافق را شهری با سرمایه ها غنی در بخش های گردشگری،کشاورزی و مهم تر، معادن آن عنوان کرد.

وی سند چشم انداز را که تحت نظر مدیریت و برنامه ریزی استان اجرا می شود را در حول 17 محور استخراج شده برای بکارگیری در شهرستان در زمینه های گردشگری،سلامت،زیر ساخت ها،توسعه فرهنگی و… بیان کرد و آن را عاملی برای ایجاد تعامل و انگیزه برای مسئولان برای پیشبرد اهداف سند دانست.

در ادامه این برنامه به موضوع صنایع جوار معدنی با طرح سوالی از عبداللهی با این عنوان که در بحث صنایع جوار معدنی آنچه که به میان می آید این است که تا چه اندازه به وضعیت کارگران رسیدگی شده است آن هم با توجه به خطراتی که در معادن وجود دارد؟

زاده رحمانی در پاسخ به این سوال گفت: از ۱۱ هزار  و 800 کارگر مشغول در بافق تنها 35 نفر بیمه بیکاری دریافت می کنند و این نشان دهنده امنیت بالای شغلی در این شهرستان است.

 امروز بحمدلله کمیسیون کارگری فعالانه مشغول به کار است و حقوق کارگران در الویت امر قرار دارد تا در صورت تعلیق کارگری از کار بتواند از بیمه بیکاری استفاده کند.

عبداللهی در ادامه این موضوع سوال دوم خود را مطرح کرد که چرا هنوز در شهرستان بافق کارگرها قراردادهای سفید امضا دارند؟

زاده رحمانی پاسخ داد: افرادی که بنا به دلایل از کار معلق شده اند حقوق و مزایای خود را براساس قرار داد خود دریافت می کنند اما برای رفع مشکلاتی که در برخی از این قرار دادها است نیاز به قوانین بالادست از سوی مدیر کار و رفاه اجتماعی است تا کارگران بتوانند به حقوق خود دست پیدا کنند.

همچنین درباره اهمیت این موضوع  نیز از صباغیان نماینده حوزه انتخابیه مجلس شورای اسلامی در ارتباطی تلفنی سوال شد، که تا چه اندازه پول برای معادن  تزریق شده و چه شرایطی برای کارگران لحاظ شده است؟

صباغیان گفت: بافق شهر معدنی است که بیشتر استخراج در آن صورت گرفته و کمتر در آن سرمایه گزاری شده است. اما بحمدلله با پیگیریهای خوبی که با وزارت صنعت و معدن شد،قرار است با پرداخت وام از طریق 3 بانک کار برای سرمایه گزاری و پیش برد این امر انجام گیرد.

 امروز پروژه گندله در بافق یکی از طرح های سرمایه گزاری شده است که با پیشرفت خوبی مواجه بوده است و به امید خدا تا پایان سال 97 به بهره برداری خواهد رسید.

اما متاسفانه در بحث کارگران نحوه به کارگیری نیرو در بخش خصوصی به شکل خوبی انجام نمی گیرد، برخی شرکت ها حقوق کارگران را به موقع پرداخت نمی کنند یا به راحتی اخراج می کنند.

باید مشکلات معیشتی مردم را مورد توجه قرار داد و ما تمام تلاش خود را در استان برای پیشرفت شهرستان و مردم انجام خواهیم داد.

زاده رحمانی نیز پیگیری و پافشاری صباغیان را برای تحقق حقوق کارگران خواستار شد.

در همین راستا با مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ارتباطی تلفنی برقرار شد که از وی درباره اقدامات انجام شده در زمینه صنایع جوار معدنی که وضعیت معیشتی کارگران را تحت تاثیر این امر قرار می دهد سوال شد.

عسکری پاسخ داد: طی ابلاغ مقام معظم رهبری به نامگذاری سال جاری به اقتصاد مقاومتی،شرکت سنگ آهن مرکزی در جهت تحقق این شعار،عملکرد خود را در 3 محور قرار داده است. استخدام نیرو، صیانت از منابع و همچنین استفاده بهینه از منابع آب برای طرح های جوار معدنی انجام شده است.

در بحث اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره وری با استفاده از نیروهای داخلی با وجود شرایط سخت اقتصادی در سال های 93 تا 95 و حفظ شرکت آن هم با تولید یک محصول کار بسیار سختی بود اما با وجود این مسائل تمام 5 هزار و 600 نیرو شرکت به فعالیت خود ادامه دادند. توسعه صنایع جوار معدنی و حفظ نیرو و افزایش جذب نیرو از برنامه های ما بوده است.

وی افزود: امروز با توجه در دست بودن پروژه گندله و پیشرفت 46 درصدی آن،تلاش برای بهره برداری در جهت توسعه تولید با کیفیت بهتر هستیم. از این رو باید تامین خوراک برای ساخت کنستانتره کنیم،زیرا نیازمند خوراک خود برای گندله سازی هستیم.

مدیر عامل شرکت سنگ آهن به سوال عبداللهی درباره بازار سنگ و فروش آن و همچنین نحوه پرداخت عوارض پاسخ داد: در طی 3 سال گذشته 50 تا 60 درصد افت قیمت سنگ وجود داشت. ما برای تامین مالی خود نیازمند به تولید بیشتر داشتیم که با سرمایه گزاری ها و تلاش های مستمر انجام گرفته توانستیم بعد از 1 سال و 8 ماه 3 ال سی سایت را فعال کنیم.

در خصوص عوارض نیز پرداخت ها برمبنای سال های گذشته و طبق قرارها انجام گرفته است.

عسکری همچنین با اشاره به  قرارداد های سفید امضا با صراحت بیان کرد: در مجموعه سنگ آهن چیزی به عنوان قرار داد سفید امضا نیست و تنها شرکتی است که تمام حقوق و مزایا کارگران را طبق قانون و قرارداد پرداخت می کند تا حقی از هیچ کارگری پایمال نشود.

در ادامه شهرستان بافق به عنوان یکی از نقاط استان با چشم اندازهای متنوع در زمینه گردشگری و توریستی بیان شد که متاسفانه استخراج بی رویه از سنگ های معدنی سبب آسیب به محیط زیست آن شده که از سویی محیط زیست شهرستان با گفتن این مطلب که استعلامی از سوی این نهاد برای بهره برداری انجام نگرفته و سویی داشتن مجوز کامل یکی از این معادن که متعلق به بخش خصوصی است، سبب شد تا در ارتباطی تلفنی با کریمی رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان بافق به این مشکل پاسخ داده شود.

کریمی گفت: متاسفانه چند ماه پیش در پی این تفاق و استخراج بی رویه سنگ های معدنی برای جلوگیری از آسیب، این شرکت تعطیل شد تا با استعلام از محیط زیست،پروانه بهره برداری صادر گردد تا جلوگیری از استخراج بیش از اندازه و آسیب به محیط زیست شهرستان شود.

در ادامه برنامه به یکی دیگر از مشکلات این شهرستان در زمینه سلامت پرداخته شد،عبداللهی با بیان اینکه یک سال و نیم از ساخت ساختمان پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی تامین اجتماعی در بافق می گذرد و هیچ گونه مشکلی از نظر فضای فیزیکی و تجهیزات ندارد، اما متاسفانه بر خلاف قول های داده شده برای تامین پزشکان متخصص و حتی انجام عمل های جراحی، این کار تحقق پیدا نکرده و مردم این شهرستان مجبورند برای درمان خود راهی استان شوند.

توحیدی فر مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این سوال که تامین نیروی انسانی چه زمانی انجام می گیرد،گفت:

مکاتباتی با معاون درمان شهید صدوقی درباره جذب نیرو از وزارت بهداشت برای تامین پزشک برای این کلینیک انجام شد. اما متاسفانه با وجود در اختیار گذاشتن امکانات مالی و رفاهی،نیرو پزشکی برای تامین وجود ندارد.

در پاسخ این سوال همچنین دهقان معاون درمان داشگاه علوم پزشکی گفت: پزشکانی که در بیمارستان تمام وقت مشغول به کار هستند به دلیل نیم بها شدن حقوق خود نمی توانند جای دیگر مشغول به کار شوند. اما ما تلاش می کنیم با صحبت با بیمه سلامت این مشکل را حل کرده تا پزشکان تمام وقت بتوانند در این درمانگاه بدون کسر حقوق خود مشغول به فعالیت شوند.

زاده رحمانی نیز ضمن تشکر از این مسئولان با بیان اینکه هم اکنون 8 متخصص تمام وقت و 7 متخصص پاره وقت در بیمارستان مشغول به فعالیت اند از دهقان خواست تا با پیگیری شتاب بیشتری در روند انجام این کار دهد.

در پایان این برنامه پروژه بزرگراه یزد- بافق که جزو مصوبات سفر رهبری به استان بوده است و از سال 86 شکل اجرایی به خود گرفته است مطرح شد که با توجه به طولانی شدن روند کار درباره پایان گرفتن این پروژه سوال شد.

مدیر کل راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال گفت: از سال گذشته پیگیر احداث کامل این پروژه بودیم و تلاش های زیاد برای بالابردن سرعت کار نمودیم تا با تامین اعتبار شاهد پایان این کار طی چند ماه آینده باشیم.

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده