رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۲ دی ۱۳۹۳ - ۲۳:۴۴
  • کد خبر : ۴۲۸۳
  • چاپ خبر : ممکن است خاورمیانه به هم بریزد / نگرانی از رقابت ایران و عربستان بر سر پادشاه جدید عمان

ممکن است خاورمیانه به هم بریزد / نگرانی از رقابت ایران و عربستان بر سر پادشاه جدید عمان

گزارش آفتاب بافق به نقل از عصرایران: سلطان قابوس پادشاه 74 ساله عمان در اتفاقی نادر و بی سابقه از 5 ماه پیش تاکنون برای درمان به آلمان رفته است. طولانی شدن دوره درمان سلطان قابوس گمانه زنی های غیررسمی زیادی را درباره نزدیک بودن درگذشت او مطرح کرده است. “قابوس بن سعید آلبوسعیدی” که […]

گزارش آفتاب بافق
به نقل از عصرایران:

سلطان قابوس پادشاه 74 ساله عمان در اتفاقی نادر و بی سابقه از 5 ماه پیش تاکنون برای درمان به آلمان رفته است. طولانی شدن دوره درمان سلطان قابوس گمانه زنی های غیررسمی زیادی را درباره نزدیک بودن درگذشت او مطرح کرده است.

“قابوس بن سعید آلبوسعیدی” که 44 سال پیش قدرت را در عمان به دست گرفت و خود را سلطان قابوس و کشورش را سلطان‌نشین نامید امروز در بستر بیماری شدیدی است. بیماری که باعث شد او برای نخستین بار از حضور در مراسم ها و جشن های روز ملی عمان بازماند و به اجبار از محل بستری اش در آلمان برای مردم کشورش پیام تلویزیونی ارائه کرد.

مجله “کومنتری” در مقاله ای به قلم “مایکل روبین” معتقد است درگذشت سلطان قابوس پادشاه عمان می تواند دو تاثیر منفی و تهدید برای منافع ملی آمریکا به دنبال داشته باشد.

تهدید اول: پس از درگذشت سلطان قابوس، جانشین وی از طریق رایزنی و مشورت میان بزرگان عمان انتخاب می شود. ایران می تواند در این روند دخالت کند و گزینه حامی خود را به کرسی پادشاهی نزدیک کند. در این صورت دو سمت تنگه هرمز در کنترل ایران قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، موضوع جانشینی سلطان قابوس می تواند به رویارویی جدیدی میان ایران و عربستان سعودی تبدیل شود.

تهدید دوم : سلطان قابوس در مدت حکمرانی اش توانست به پلی میان قدرت های منطقه ای تبدیل شود و از طریق میانجیگیری ها و واسطه گری ها به مقابله با برخی تنش ها و بحران های منطقه ای اقدام کند. نبود سلطان قابوس می تواند موازنه خاورمیانه را به هم بریزد.
به نوشته این مجله، آمریکا دارای نگرانی های استراتژیک درباره موضوع جانشینی سلطان قابوس در عمان است. آمریکا نگران است بعد از درگذشت سلطان قابوس پادشاه عمان، با اتفاقات غیرقابل پیش بینی و بحران هایی در خاورمیانه روبه رو شود.

این مجله افزود: احتمالات مختلفی درباره جانشینی سلطان قابوس توسط فردی عضو خانواده حاکم (البوسعید) وجود دارد. درگذشت سلطان قابوس برای واشنگتن بحران ساز است. موضوع جانشینی سلطان قابوس می تواند منافع آمریکا در تنگه هرمز را تهدید کند.

کومنتری ادامه داد: سلطان قابوس هم اکنون در بستر مرگ است و در بهترین وضعیت او با 74 سال سن در آخرین مراحل زندگی اش به سرمی برد. به همین دلیل هم اکنون بیش از هر زمان دیگری به جانشینی سلطان قابوس نزدیک شده ایم. به لحاظ نظری پس از مرگ سلطان قابوس، قرار است جانشین وی با توافق میان جناح های اصلی در میان نخبگان حاکم تعیین شود.

سطان قابوس هیچ فرزند یا برادری ندارد. او برخلاف همه پادشان منطقه، ولیعهد یا جانشین مشخص و اعلام شده ای ندارد. براساس قانون عمان، بعد از درگذشت سلطان قابوس، پادشاه جدید براساس رایزنی و مشورت میان سران خانواده حاکم و بزرگان این کشور انتخاب می شود.

نویسنده مقاله از کاخ سفید خواست به سرعت استراتژی پیش دستانه ای را ارائه کند تا ایران نتواند کنترل اوضاع را در عمان پس از درگذشت سلطان قابوس، در دست بگیرد.

در بخش دیگری از مقاله آمده است: عمان از نظر اهمیت استراتژیکی چیزی را در اختیار دارد که برای همه تصمیم سازان در غرب اهمیت دارد. تنگه هرمز در یک سو در کنترل ایران است و در سوی دیگر، عمان حضور دارد.

هنگامی که درباره تنگه هرمز و نگرانی از ایران سخن می گوییم از یاد می بریم که در کنار ایران، عمان ساحل جنوبی تنگه هرمز را در دست دارد. ایران تلاش خواهد کرد نفوذ خود را به دو سوی شمال و جنوب تنگه هرمز گسترش دهد. در این صورت ساختارهای امنیت در خلیج فارس تغییر خواهد کرد.

>416476_289401083_643

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده