رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 14 دی 1396 - 21:51
  • کد خبر : ۴۳۱۴۱
  • چاپ خبر : نكات مهم براي جلوگيري از بروز زخم پا در بيماران ديابتي

نكات مهم براي جلوگيري از بروز زخم پا در بيماران ديابتي

آفتاب بافق؛ هميشه قند خونتان را کنترل نماييد. داروهاي خود را به موقع مصرف نموده و تغذيه سالم داشته باشيد. هرگز سيگار و الکل مصرف ننماييد. – مشاهده و کنترل پاهايتان را جزو برنامه روزانه خود قرار دهيد، مخصوصاً افرادي که در پاهاي خود حس ندارند بايد به اين مسئله اهميت بيشتري بدهند. – در […]

آفتاب بافق؛ هميشه قند خونتان را کنترل نماييد. داروهاي خود را به موقع مصرف نموده و تغذيه سالم داشته باشيد. هرگز سيگار و الکل مصرف ننماييد.

– مشاهده و کنترل پاهايتان را جزو برنامه روزانه خود قرار دهيد، مخصوصاً افرادي که در پاهاي خود حس ندارند بايد به اين مسئله اهميت بيشتري بدهند.

– در صورت مشاهده زخم، تاول، بريدگي، ترک، سوختگي، خراش، ناخن‌هاي عفوني و غيرعادي، ميخچه و پينه در پايتان فوراً به پزشک مراجعه کنيد.

– تميزي و نظافت پاها خطر ابتلا به عفونت را کاهش مي‌دهد، پس پاهايتان را هر روز بشوييد. براي شستشو از آب ولرم و صابون ملايم استفاده کرده و به لابلاي انگشتان خود توجه بيشتري نماييد.

– هرگز پا برهنه نباشيد. حتي در منزل سعي کنيد از دمپايي و جوراب نخي مناسب استفاده نماييد.

– جورابهاي خود را هر روز عوض كنيد.

– پاهاي خود را از حرارت زياد و سرما محافظت کنيد.

–  با افزايش اقدامات ايمني (چيدمان مناسب اسباب و اثاثيه منزل، عدم استفاده از قالي‌هاي شل روي سطوح سراميك، استفاده از عصا و …) از ضربه و آسيب به اندامهاي تحتاني پيشگيري کنيد.

–  كفش‌هاي مناسب و راحت خريداري نموده و از پوشيدن كفش‌هاي پلاستيكي، پنجه تنگ، پاشنه بلند، جلو يا پشت باز و  همچنين كفش‌ها و دمپايي‌هاي لغزنده خودداري نماييد. قبل از پوشيدن كفش، داخل آن را از نظر وجود اجسام خارجي بررسي نماييد.

–  بعد از شستشوي پاها، آنها را با حوله شخصي كاملاً خشك نموده و سپس يك لايه نازك  وازلين، كِرم بچه يا گليسيرين به كف و پشت پاهايتان بماليد. هرگز كِرم را بين انگشتان پا استفاده نكنيد، زيرا باعث افزايش احتمال بروز عفونت مي‌شود.

– ناخنها را به طور مستقيم کوتاه کنيد و گوشه‌هاي آنها را تا ته نگيريد، در صورت فرو رفتن ناخن در بافت انگشتان نسبت به  درمان آن توسط پزشک اقدام نماييد. فراموش نکنيد که از قيچي براي کوتاه کردن ناخن استفاده نكنيد و بعد از کوتاه کردن، ناخنهايتان را سوهان بکشيد.

-اگر دچار ميخچه در پاهايتان هستيد از محلول‌ها و يا چسب‌هاي ضد ميخچه استفاده ننماييد.

-براي تقويت پاهاي خود ورزش هاي ساده و مناسبي مثل پياده روي، شنا و دوچرخه‌سواري انجام دهيد.

– در هر بار مراجعه به پزشک از او بخواهيد پاهايتان را معاينه کند.

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده