رفتن به بالا
  • جمعه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۹
  • کد خبر : ۴۸۵۱۰
  • چاپ خبر : رفتار مردم بافق در حفظ منابع طبیعی غنی از دلسوزی و حس قناعت به طبیعت است / اهمیت ویژه فرماندار بافق به مشورت و نظرات کارشناسی منابع طبیعی
رئیس منابع طبیعی بافق:

رفتار مردم بافق در حفظ منابع طبیعی غنی از دلسوزی و حس قناعت به طبیعت است / اهمیت ویژه فرماندار بافق به مشورت و نظرات کارشناسی منابع طبیعی

کمال کریمی رئیس منابع طبیعی شهرستان بافق در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در شادکام به تشریح عملکرد محورهای هفتگانه منابع طبیعی در واگذاری معادن،اراضی مرتع و جنگلداری،بیابان زادیی،آبخیزداری و حفاظت از انفال پرداخت. به گزارش آفتاب بافق،کمال کریمی،رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بافق به مناسبت هفته منابع طبیعی و درختکاری پس از حضور […]

کمال کریمی رئیس منابع طبیعی شهرستان بافق در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در شادکام به تشریح عملکرد محورهای هفتگانه منابع طبیعی در واگذاری معادن،اراضی مرتع و جنگلداری،بیابان زادیی،آبخیزداری و حفاظت از انفال پرداخت.

به گزارش آفتاب بافق،کمال کریمی،رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بافق به مناسبت هفته منابع طبیعی و درختکاری پس از حضور در امامزاده عبدالله (ع) بافق و ادای احترام به مقام شامخ شهدای دفاع مقدس و نثار گل به شهدای گمنام مبارکه در بند خاکی ایجاد شده در روستای شادکام حضور یافت.

 وی پس از غرس نهال با همراهی اصحاب رسانه در نشستی در محل بومگردی سید به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

رئیس اداره منابع طبیعی بافق با اشاره به رئوس فعالیت های این اداره در موضوعات واگذاری معادن و مراتع،جنگلداری و اراضی کشاورزی،بیابان زدایی و همچنین آبخیزداری و گردو خاک و حفاظت از انفال طبیعی گفت : در شهرستان بافق بیش از 850 هزار هکتار تحت نظارت و عملکرد اداره منابع طبیعی قرار دارد که 98 درصد آن جزو اراضی ملی و انفال هست و 2 درصد آن مستثنیات و اراضی قرارگرفته در داخل  محدوده شهر و روستاها می باشد.

وی در خصوص واگذاری معادن به اشخاص حقیقی و حقوقی گفت: قبل از این  ممکن بود تحت هرعنوانی به افراد معدنی واگذار شود ولی از زمان پذیرش مسئولیت در سال 92 علیرغم آنکه 75 هزار هکتار برای معادن درخواست نموده اند، تنها با 15 هزار هکتار موافقت شده است و به 73مورد از استعلام ها پاسخ منفی داده ایم.

کمال کریمی با بیان  اینکه مجوز برداشت از سنگ های ساختمانی “بیشه در”  درسالهای گذشته صادر شده، اظهار داشت : زمانی که مجوز برای معدنی صادر شود دیگر نمی توان مانع فعالیت آن شد و شرکت فعال در منطقه بیشه در تاکنون از محدوده دارای مجوز خود برای برداشت عدول نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه تنها کمیته فنی استان در خصوص تعطیلی یا صدور مجوز ادامه فعالیت معادن می تواند بررسی و پیگیری لازم را به عمل آورد، گفت : محدوده مجاز معادن تا انتهای زمان فعالیت از نظارت سازمان منابع طبیعی خارج هستند و در حوزه وزرات صنایع؛معادن و تجارت قرار می گیرند.

رئیس اداره منابع طبیعی بافق با بیان اینکه  در منطقه لرد شیطور به دلیل ذخیرگاه گیاه اشتروک و دشت قطرم – شادکام بخاطر منبع طبیعی و تغذیه آب شرب بافق هیچگونه واگذاری صورت نگرفته است و خطوط قرمز اداره منابع طبیعی می باشد،اظهار داشت : تمام درخواست های واگذاری زمین برای فعالیت های اقتصادی و صنعتی به جاده بافق سیریز و منطقه پایین دست فاضلاب شهری سوق داده شده است.

وی از کسب رتبه بالای این شهرستان در جذب و هزینه کرد اعتبارات استانی و ملی در مبحث بیابان زدایی خبر داد و افزود : در سفر رئیس سازمان منابع طبیعی به شهرستان بافق بیش از 1 میلیارد و 300 میلیون تومان درخواست شد که با حمایت فرماندار بافق و جذب این اعتبار سطح زیرکشت منطقه گود گوار از 600 هکتار در سال 92 به 1 هزار و 435 هکتار رسیده است و بازهم ظرفیت بافق برای انجام کار در بیابان زدایی وجود دارد که می بایست تلاش بیشتری برای کانون های گرد و غبار و تثبیت ریزگردها از طریق مالچ پاشی انجام داد.

کمال کریمی در خصوص آبخیزداری و نگهداری اصولی از میزان کم نزولات جوی،گفت : 16 بند خاکی در نقاط مختلف شهر و روستاهای اطرف در حال طرح ریزی و یا انجام  می باشد و با احداث بند خاکی روستای شادکام و قطرم که با همکاری خیّری شرکت توسار در حال انجام است، ان شاءالله از این به بعد هدر رفت در این 2 منطقه نخواهیم داشت.

رئیس اداره منابع طبیعی بافق با تاکید بر اینکه در موضوع زمین خواری نسبت به شهرهای دیگر در در رتبه های آخر هستیم،گفت : در موضوع اراضی کشاورزی به دلیل مسئولیت اداره جهاد کشاورزی ورود نمی کنیم و در سایر موارد به نظر من موضوع زمین خواری با مردم بافق نسبت و رابطه ای ندارد و اختلاف نظر در این خصوص بین مالکین و ما تنها براساس مستثنیاتی می باشد که مالک بنا به تفکر اینکه زمین به او ارث رسیده است،چنین درخواستی دارد.

خوشبختانه با فرهنگ والا و بینش عمیق مردم بافق پس از توضیحات اداره منابع طبیعی کشاورزان و صاحبان ملک خود پیش قدم می شوند و رفع اختلاف می نمایند.

کمال کریمی با سپاس و قدردانی از مردم خوب بافق و مسئولین این شهر گفت :  بسیار خوشحال هستم که در شهری کار می کنم که همه با یکدیگر اتحاد و همبستگی دارند و فرماندار آن نظرات مشورتی و کارشناسی شده را به ایده و نظرات خود ترجیح می دهد و از هیچ اقدامی برای توسعه و پیشرفت بافق فرو گذاری نمی نماید.

وی افزود : 69 سامانه عرفی دامداری در 600 هکتار از زمین ها و مراتع فعال هستند و همچنین شترداران در 200 هکتار از اراضی حسن آباد به پرورش شتر اشتغال دارند.

در پایان مدیر عامل انجمن گلبو از زحمات کریمی تقدیر و تشکر کرد.

ارسال دیدگاه


یک دیدگاه برای “رفتار مردم بافق در حفظ منابع طبیعی غنی از دلسوزی و حس قناعت به طبیعت است / اهمیت ویژه فرماندار بافق به مشورت و نظرات کارشناسی منابع طبیعی”

  • ذبیح الله کارگران says:

    خسته نباشی خدمت اقای کریمی:با ظاهری ساده وافتاده که در اولین برخورد از ایشان دیده میشود،فردی لایق وباسواد وخبره در کارشان هستند و سعی میکنند مسایل را با جدیت پیش ببرند و واقعا دلسوز طبیعت.خدا خیرشان دهد و انشاالله شاهد طبیعتی سر سبز از ایشان در بافق باشیم ودست مخربین طبیعت را کوتاه نمایند.

ارسال دیدگاه

error: متن حفاظت شده