رفتن به بالا
  • جمعه - ۱۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۲
  • کد خبر : ۵۰۴۳۱
  • چاپ خبر : برگزاری سنت ” سیب زمینی کلوخو ” در سومین جشنواره نوروزی تفرجگاه آبشار بافق
گزارش تصویری:

برگزاری سنت ” سیب زمینی کلوخو ” در سومین جشنواره نوروزی تفرجگاه آبشار بافق

 مراسم پخت سیب زمینی آتشی بصورت کلوخو در قالب برنامه های سومین جشنواره های نوروزی در پارک آبشار بافق برگزار شد. به گزارش آفتاب بافق، یکی از  رسوم بسیار جالب مردم کشور” کلوخو ” است.کشاورزانی که سیب زمینی را برداشت کرده‌اند، کلوخ‌ها را به صورت اتاقک روی هم می‌‌چینند و در زیر آن آتش روشن […]

 مراسم پخت سیب زمینی آتشی بصورت کلوخو در قالب برنامه های سومین جشنواره های نوروزی در پارک آبشار بافق برگزار شد.

به گزارش آفتاب بافق، یکی از  رسوم بسیار جالب مردم کشور” کلوخو ” است.کشاورزانی که سیب زمینی را برداشت کرده‌اند، کلوخ‌ها را به صورت اتاقک روی هم می‌‌چینند و در زیر آن آتش روشن می‌کنند. بعد از این که کلوخ آماده می‌شود سیب زمینی را داخل این اتاقک می‌ریزند و اتاقک را دفن می‌کنند.

در طول زمانی که سیب زمینی‌ها در حال پختن هستند، فرصتی فراهم می‌شود که مردم در کنار هم باشند و با یکدیگر پیرامون مسائل مختلف گفتگو کنند.

این سنت کهن امروز با حضور اقبال واحدی،مجری کشوری و استقبال شهروندان و گردشگران نوروزی در مجموعه تفرجگاه پارک آبشار برگزار شد.

در این مراسم  کوره هایی به وسیله کلوخ ساخته و سپس در زیر آن آتش روشن می شود، که پس از داغ شدن کوره ها سیب زمینی ها را درون آن قرار می دهند و در نهایت  کوره بر روی کلوخ های داغ خراب می شود.

شایان ذکر است این مراسم در شب یلدا و قبل از ماه رمضان انجام می گیرد.

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده