رفتن به بالا
  • جمعه - ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۸
  • کد خبر : ۵۲۶۲۲
  • چاپ خبر : افتتاح سفره خانه سنتی خاتون در بافق
گزارش تصویری:

افتتاح سفره خانه سنتی خاتون در بافق

سفره خانه سنتی خاتون عصرروز گذشته با حضور امام جمعه بافق، معاون فرماندار، رئیس شورای اسلامی شهر؛و جمعی از مسئولان افتتاح شد. به گزارش آفتاب بافق،در راستای ترویج گردشگری و حفظ یکی از خانه های قدیم شهرستان بافق، سفره خانه سنتی خاتون عصرروز گذشته با حضور امام جمعه، معاون فرماندار، رئیس شورای اسلامی شهر و […]

سفره خانه سنتی خاتون عصرروز گذشته با حضور امام جمعه بافق، معاون فرماندار، رئیس شورای اسلامی شهر؛و جمعی از مسئولان افتتاح شد.

به گزارش آفتاب بافق،در راستای ترویج گردشگری و حفظ یکی از خانه های قدیم شهرستان بافق، سفره خانه سنتی خاتون عصرروز گذشته با حضور امام جمعه، معاون فرماندار، رئیس شورای اسلامی شهر و جمعی از مسئولان افتتاح شد.

در این مراسم محمد علی طالعی،معاون فرماندار بافق پس از افتتاح این سفره خانه سنتی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار آفتاب پیرامون این بنای قدیمی گفت: خانه ای که هم اکنون تبدیل به سفره خانه سنتی خاتون شده است متعلق به مرحوم حاج خلیل کارگران می باشد که سالیان سال به عنوان عزاخانه حضرت سیدالشهدا(س) در دهه اول محرم و نیز برپایی خیمه های روز عاشورا فعال بوده است.

وی این امر را گام موثری برای حفظ یکی از خانه های قدیمی شهرستان بافق دانست و افزود: این خانه یکی از بناهایی است که هویت شهر را نشان می دهد. وجود تالاری با حدود 7 متر دهانه یکی از زیبایی های این خانه است،زیرا کمتر استاد بنایی پیدا می شود که بتواند سقف دوری را با چنین دهانه ای بپوشاند.

طالعی با اظهار خرسندی از حفظ و ماندگاری این بنا برای نسل آینده خاطرنشان کرد: این بنا از جمله مواردی است که می توان سیر تحول معماری ایرانی را با تماشای آن شناخت.

معاون فرماندار با بیان اینکه ساخت و افتتاح این سفره خانه سنتی امری مهم در تکمیل زیر ساخت های شهرستان در بحث گردشگری شهرستان است،تصریح کرد: امروز بافق مسیری را طی می کند تا تبدیل به قطب گردشگری در کشور شود. طبیعتاً باید مکان هایی برای اسکان مسافران و گردشگران وجود داشته باشد.همچنین این اقدام کمک به شادابی و نشاط خانواده ها می کند،حضور در فضای سنتی و صرف غذایی که تفاوت زیادی با غذای خانگی ندارد و هزینه آن نیز مناسب باشد از جمله مزایای این سفره خانه است.

معاون فرماندار بافق درباره قدمت این خانه قدیمی یادآور شد: این بنا با توجه به سبک معماری آن متعلق به دوران قاجاریه است.در حال حاضر 2 سبک معماری در کشور باقیمانده است.بناهایی با طاق های خنچه ای که مربوط به دوران صفویه است و از نشانه های آن پاکار طاق ها می باشد که به حالت دوری است و دهانه طاق کم و سقف تمام تخت پوشیده می شود.اما خانه های مربوط به دوران قاجاریه سقف آن تمام دوری است.

شایان ذکر است،سفره خانه سنتی خاتون در مرکز شهر و بافت قدیم آن قرار دارد.

عکس: م .تقی زاده بافقی

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده