رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 31 مرداد 1397 - 09:16
  • کد خبر : ۶۰۰۷۲
  • چاپ خبر : بی مبالاتی میراث فرهنگی و رها شدن آثار تاریخی در روستای حسنک

بی مبالاتی میراث فرهنگی و رها شدن آثار تاریخی در روستای حسنک

به قلم: علی محمد رهنما آفتاب بافق؛ در صبح روز تعطیل کوکب خانم و پسرش عباس آقا سرزده از شهر به خانه حسنک آمدند.حسنک با تخم مرغ خانگی نیمرویی درست کرد و با نان، کره و پنیر از آنان پذیرایی کرد. پس از صرف صبحانه کوکب خانم با تشکر از حسنک از او خواست که  […]

به قلم: علی محمد رهنما

آفتاب بافق؛ در صبح روز تعطیل کوکب خانم و پسرش عباس آقا سرزده از شهر به خانه حسنک آمدند.حسنک با تخم مرغ خانگی نیمرویی درست کرد و با نان، کره و پنیر از آنان پذیرایی کرد.

پس از صرف صبحانه کوکب خانم با تشکر از حسنک از او خواست که  آنها را برای زیارت امامزاده و بازدید از اماکن تاریخی به داخل روستا ببرد.

کوکب خانم پس از زیارت امامزاده یک سری هم به مسجد جامع روستا رفت، که شاهکار برخی از مسئولین زیبایی خاصی به این مکان داده بود و مردم روستا از سرویس های بهداشتی مسجد که مدت زمان طولانی نیمه کاره به حال خود رها شده به عنوان پارکینک از آن برای پارک کردن ماشین و موتورهای خود استفاده می کردند و قسمتی از آن نیز که خلوت تر بود  به محلی برای تزریقات افراد ناباب تغییر کاربری یافته بود.

بعد از ورود به داخل مسجد جامع با یک مخروبه ای مواجه روبرو شدند که مشخص بود سالیان سال است که به آن توجهی نشده و باران و باد هم به همراه سهل انگاری مسئولین کمک شایانی در تخریب این بنای قدیمی داشته است.

پس از بازدید مسجد جامع حسنک و مهمانان به سمت حسینیه روستا روانه شدند. وقتی به حسینیه قدیمی رسیدند با شاهکار دیگری از مسئولین مواجه شدند و آن شاهکار؛ صحنه ی تخریب بخشی از دیوار حسینیه بود که اخیراً در مسیر پیاده رو قرار گرفته بود ولی به دلیل ثبت این بنا در اداره میراث فرهنگی مجوز تخریب و بهسازی به دهیاری روستا نمیدادند تا اینکه خود دیوار به طرز عجیبی فرو ریخت.

کوکب خانم با دیدن این صحنه به حسنک گفت: چرا این روستا با این همه معدن و سرمایه های خدادادی  اینگونه به حال خود رها شده است؟

چرا هیچکس قبل از آنکه بناهای تاریخی فرو بریزد آن را تعمیر و نگهداری نمی کند؟ برای ساخت سرویس های بهداشتی و امکانات رفاهی در کنار بناهای تاریخی و فرهنگی چند سال باید بگذرد تا بوی بد کم کاری و بی مسئولیتی همه روستا را به خود بگیرد؟

ارسال دیدگاه


2 دیدگاه برای “بی مبالاتی میراث فرهنگی و رها شدن آثار تاریخی در روستای حسنک”

  • بافقیزاده says:

    سلام’ اقای رهنما دوست وبرادر بزرگوار،دلسوزی شما در برابر کوتاهی برخی از مسولین شهر ستودنیست.اما لحن بیانتان به این روش با توجه به جایگاه وتحصیلتان جالب نیست.داستان حسنک که در کتاب فارسی دوران ابتدای به حالت طنز بیان شده مناسب با سن انها نوشته شده.پیشنهاد میکنم مشکلات وکم کاریهای شهر را بصورت جدی دنبال کنید.موفق باشید

  • گویا درج نظرات سلیقه ایست.

ارسال دیدگاه

error: متن حفاظت شده