رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
  • کد خبر : ۲۷۵۲۸
  • چاپ خبر : “کتاب نعمت بزرگ الهی”
به بهانه نمایشگاه بین المللی کتاب؛

“کتاب نعمت بزرگ الهی”

به قلم: سحر سلطانی؛ دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران آفتاب بافق؛ دین مبین اسلام برای کتابخوانی و بدست آوردن علم ارزشی بس والا قائل شده است. اهمیت کتاب و کتابخوانی به اندازه ای در دین اسلام بالا است که معجزه پیامبر اعظم (ص) از نوع کتاب و آیات  […]

به قلم: سحر سلطانی؛ دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران

آفتاب بافق؛

دین مبین اسلام برای کتابخوانی و بدست آوردن علم ارزشی بس والا قائل شده است. اهمیت کتاب و کتابخوانی به اندازه ای در دین اسلام بالا است که معجزه پیامبر اعظم (ص) از نوع کتاب و آیات  نازل شده با امر به خواندن و قلم و علم همراه شده است.

اهمیت کتاب و بزرگی این نعمت در اسلام تا حدی است که خداوند متعال به قلم و آنچه می¬نویسد قسم یاد می کند.

قرآن کریم برای کتاب معانی مختلفی آورده است: 1) کتب شرایع دین 2) کتبی که اعمال بندگان را ثبت و ضبط می کند ، 3) کتبی که جزئیات نظام هستی و حوادث واقعه را ثبت و ضبط می کند.

هم در قرآن و هم در روایات بر نقش تاثیرگذار کتاب و کتابخوانی در رشد و تعالی اجتماعی افراد بسیار تاکید شده است به طوری که جامعه به دودسته با کتاب و بدون کتاب تقسیم شده است. همچنین، قرآن کریم کتاب و کتابخوانی را وسیله سازماندهی و حفظ دانش و فرهنگ برای نسل های آینده می داند. بررسی آماری نشان می دهد واژه کتاب در قرآن 255 مرتبه به شکل های مختلف ذکر شده است که این امر نشان دهنده این است که کتاب و کتابخوانی و تحصیل علم از فرائض تاکیده شده در دین اسلام است.

کتاب لطف پروردگار الهی و آینه ایست که حوادث پنهان از نظر در درون آفرینش را روشن می کند و حوادث روزگار را به شکلی در بعد زمان و مکان حاضر می کند که گویی این حوادث که در قرن های گذشته بوده در این لحظه اتفاق افتاده و این نشانه عظمت خداوند متعال است که بر ما انسان ها ارزانی داشته است که وظیفه ما این است که گرامیش بداریم.

امروزه بهترین تصمیمات گرفته شده، تنها در صورتی صحیح هستند که به اطلاعات درست و جامع متکی باشد.

کتاب بهترین و دوست داشتنی ترین و قدیمی ترین وسیله ارتباطی، مظهر اندیشه و ابزار اطلاع رسانی می باشد.

 نمایشگاه کتاب بهترین مکان برای نشان دادن بازار بزرگ دانش افراد است. نمایشگاه کتاب مهمترین رویدادی برای مذاکره و تبادل تجارب نمایشگاهی و بازرگانی می باشد که در آن صنایع چاپ و نشر و موسسات اطلاع رسانی محصولات خود را در معرض دید می گذارند. نمایشگاه کتاب در کشورهای اروپایی بیشتر جنبه معاملاتی بزرگ ناشران است اما در ایران نمایشگاه کتاب بیشتر حالت فروشگاه بزرگ کتاب دارد و برای کتابخانه های ایران محلی مناسب برای مجموعه سازی است. مهمترین ویژگی نمایشگاه کتاب تهران وجود تعداد زیادی از ناشران داخلی و خارجی می باشد.

نخستین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال ۱۳۶۶ در نمایشگاه بین‌المللی تهران (در انتهای بزرگراه چمران) برپا شد و تا سال ۱۳۸۵ برگزاری آن در همین مکان ادامه یافت. امّا از سال ۱۳۸۶ نمایشگاه کتاب در مصلای امام خمینی (ره) تهران (در محله عباس‌آباد (برگزار گردید و در سال ۱۳۹۵ (بیست و نهمین دوره) محل برگزاری به مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب در جنوب شهر تهران تغییر یافت ودر سال 96 نمایشگاه کتاب تهران 13 تا 23 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می‌شود.

نمایشگاه کتاب مزایایی بسیاری برای بازدید کنندگان دارد از جمله:

  • انتخاب کارآمدترین محصول متناسب با نیاز و بودجه
  • کسب اطلاعات در کوتاه ترین زمان ممکن و صرفه جویی در وقت برای خرید کتاب
  • کشف فرصت سرمایه گذاری پر بازده
  • کشف ایده های جدید برای پیشرفت کسب و کار
  • کشف فرصت های شغلی
  • شرکت در سمینارها و کارگاههای تخصصی

پیشنهادهای کاربردی برای اینکه بیشترین استفاده را از نمایشگاه ببرید:

1)  هدفگذاری کنید. قبل از حضور در نمایشگاه هدف خود را از بازدید مشخص کنید و با در نظر گرفتن نیاز و اولویت‌های خود در نمایشگاه حضور پیدا کنید.

2)   نقشه‌ی نمایشگاه را از سایت نمایشگاه دریافت نموده و چاپ کنید. این نقشه مهم‌ترین راهنمای شماست و از سردرگمی و هدر رفتن وقت و انرژی  شما جلوگیری می‌کند.

3)  از فرصت‌های علمی غافل نباشید. در هر نمایشگاهی برنامه‌های جانبی متنوعی (کارگاه‌های آموزشی، سمینارها و…) وجود دارد.

4)  برای محل اقامت خود از پیش برنامه داشته باشید. اگر قصد شرکت در نمایشگاهی خارج از شهر محل سکونت خود را دارید، در رابطه با مکان‌های  اقامتی از قبل اطلاعات کسب کرده.

5)  لباس مناسب و کفش راحت بپوشید. بازدید از نمایشگاه با پیاده‌روی فراوان همراه است.

با امید به اینکه این نمایشگاه بتواند برای شما دستاوردهای متعددی به ارمغان بیاورد.

سحر سلطانی

دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده