رفتن به بالا
  • جمعه - ۱۶ تیر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۵
  • کد خبر : ۳۱۰۰۳
  • چاپ خبر : نشست انجمن نمایش و شورای مشورتی تئاتر، در بافق برگزار شد+تصاویر

نشست انجمن نمایش و شورای مشورتی تئاتر، در بافق برگزار شد+تصاویر

دومین نشست شهرستانی اعضای انجمن هنرهای نمایشی و شورای مشورتی تئاتر استان یزد، در اتاق کنفرانس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان بافق برگزار شد. به گزارش آفتاب بافق؛ این نشست با حضور علی غیاثی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد، سیدخلف حوتی نژاد معاون فرهنگی هنری این اداره، عذرا کریمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد […]

دومین نشست شهرستانی اعضای انجمن هنرهای نمایشی و شورای مشورتی تئاتر استان یزد، در اتاق کنفرانس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان بافق برگزار شد.

به گزارش آفتاب بافق؛ این نشست با حضور علی غیاثی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد، سیدخلف حوتی نژاد معاون فرهنگی هنری این اداره، عذرا کریمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد بافق، محمدرضا ابوالحسنی، محمدتقی احتیاط، محمود دهقان هراتی و سعید شهریار از شورای مشورتی تئاتر، علی رضا خورشیدنام و مسلم زارع از اعضای انجمن هنرهای نمایشی استان یزد و نیز شماری از هنرمندان پیشکسوت و جوان تئاتر مانند سیدکاظم عباس زاده، ناصر سروی، کاظم قانعی، منصور رحیمی و میثم پورمنش، صمصامی برگزار شد.

در آغاز این نشست، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بافق ضمن قدردانی از حضور مدیرکل و معاون فرهنگی هنری اداره کل و نیز اعضای انجمن و شورای مشورتی در بافق، به پیشرفت نسبتا خوب تئاتر بافق در چند سال گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به شور و انگیزه ای که درهنرمندان تئاتر این شهرستان می بینم، و نیز پشتوانه اقتصادی خوبی مانند شرکت سنگ آهن مرکزی که در شهرستان وجود دارد، می توانیم میزبان و برگزارکننده جشنواره های تئاتر باشیم.

عذرا کریمی افزود: در این زمینه حتی برگزاری جشنواره تئاتر کاربردی را پیشنهاد کرده ایم که توافقات اولیه آن صورت گرفته است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بافق در پایان سخنانش با بیان اینکه تولید نمایش های شاد و کارهای جُنگ مانند ضروری است، گفت: کوشش هنرمندان تئاتر شهرستان، برای تغییر رویکرد و ماهیت نمایش های شان، از تولید آثار ساده به سوی کارهایی با ساختار بهتر و همراه با اندیشه ستودنی است.

سیدکاظم عباس زاده یکی از پیشکسوتان هنر نمایش بافق به شکل گیری گروه های گوناگون هنری در این شهرستان پرداخت و گفت: باید انسجام و دوستی این گروه ها بیشتر شود تا پویایی و تولید تئاتر در بافق افزایش یابد.

وی در این زمینه افزود: برگزاری جشنواره های تئاتر درون شهرستانی با حضور داورانی از مرکزاستان، می تواند به ایجاد شور و حال و انگیزه به گروه های نمایشی شهرستان بینجامد.

عباس زاده که با پیگیری شخصی دست به ساختن سالن نمایش در بافق زده در پایان سخنانش از بی نتیجه بودن طرح استقرار گروه ها از سال دوم به بعد گلایه کرد.

کاظم قانعی رییس پیشین انجمن نمایش بافق نیز با اشاره به 5 گروه فعال تئاتری در شهرستان گفت: با توجه به واگذاری تنها سالن تئار شهرستان به بخش خصوصی، مشکل اصلی ما کمبود سالن برای تمرین و اجرای نمایش است.

کاظم قانعی هم چنین به بودجه ای که سال گذشته انجمن نمایش استان در اختیار انجمن نمایش بافق قرار داده بود اشاره کرد و گفت: بودجه سال 95 برای بدهی های تئاتری گذشته اداره ارشاد هزینه شد و این مسئله ما را با مشکل روبرو کرده است.

منصور رحیمی دیگر تئاتری فعال بافق، مشکلات مالی و اقتصادی و همچنین اختلاف سلیقه گروه های نمایشی با شورای صدور پروانه نمایش را یکی دیگر از مشکلات تولید تئاتر در این شهرستان عنوان کرد.

رحیمی از عدم حضور هنرمندان بافق در جشنواره های تئاتر استانی چند سال گذشته ابراز تاسف کرد و گفت: امیدواریم امسال حضوری آبرومند در بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان داشته باشیم.

 مدیرکل فرهنگ وارشاد در آغاز سخنانش ضمن قدردانی از زحمات عذراکریمی رییس فرهنگ و ارشاد بافق، وی را یکی از مدیران موفق مجموعه فرهنگ و ارشاد استان یزد خواند و گفت: به سهم خودم از نگاه ویژه خانم کریمی به هنر تئاتر در بافق سپاسگزارم.

علی غیاثی درباره واگذاری سالن های نمایش به بخش خصوصی گفت: این واگذاری ها مسئله ای است که به تصویب دولت رسیده و البته بیشتر جنبه مدیریتی واگذاری ها مورد نظر بوده است.

وی افزود: در بحث واگذاری نیز اولویت اول انجمن های نمایش و سپس هنرمندان نمایش مورد نظر بوده اند.

غیاثی همچنین در زمینه کمک به کاظم عباس زاده برای به پایان رساندن پروژه ساخت سالن نمایش گفت: این پروژه جزو یکی از 3 پروژه در سطح استان بوده که با سرمایه گذاری بخش خصوصی آغاز شده و پرداخت کمک 100 میلیون تومانی به آقای عباس زاده برای به پایان رساندن ساخت و ساز این سالن، قطعی است.

وی هم چنین درباره بودجه سال 95 انجمن نمایش بافق که برای بدهی های گذشته هزینه شده است، قول جبران داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد در پایان سخنانش به موضوع آموزش و برگزاری کارگاه های فصل تئاتر پرداخت و گفت: فصل تئاتر امسال باید بر اساس یک برنامه هدفمند پیش برود و خوب است برای هر هنرجویی که در این کارگاه ها شرکت می کند، یک پرونده تشکیل شود تا این آموزش ها مداوم و مستمر باشد.

گفتنی است در پایان نشست و با هماهنگی که بین مدیران صورت گرفت، قرار شد سالن مرکز دیجیتال مجموعه فرهنگ و ارشاد بافق که کارایی چندانی ندارد، تخلیه شود و تا اوایل هفته آینده به عنوان سالن تمرین در اختیار گروه های نمایشی شهرستان بافق قرار بگیرد.

عکس: mtb

ارسال دیدگاه


2 دیدگاه برای “نشست انجمن نمایش و شورای مشورتی تئاتر، در بافق برگزار شد+تصاویر”

  • علی اکبر ناظمی نارگانی says:

    جای بسی خوشحالی است که اینچنین جلساتی در بافق برگزار میگردد ولی حیف و صد حیف که اصلا بچه های قدیم تاتر متوجه این جلسه نشدن که این اتفاق جای تعجب ندارد چرا که در ماههای گذشته هم این مسایل اتفاق افتاده ایا کسانی که ده یا دوازده سال کار تاتر کردن سهمشان فقط یک اطلاع رسانی ساده نبود برای خودم و امثال بنده خیلی متاسفم که اینقدر زود خاطرات و کارها به فراموشی سپرده میشود فقط میتوانم بگویم ای داد و ای داد و ای داد

  • علی اکبر ناظمی نارگانی says:

    ودر اخر ضمن عرض خیر مقدم به مدیر کل محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و عزیزان همراه انشاءالله اهداف این جلسات در حد حرف نباشد و عملی گردد چرا که این قول ها رو بزرگواران زیاد دادند همیشه بافق مظلوم بوده و خواهد بود از اینکه حرف ها رو رک زدم شرمنده چرا که این سالها برو بچه های قدیمی تاتر از طرف ارشاد بافق محبتی ندیدن که راغب کار کردن باشند

ارسال دیدگاه

error: متن حفاظت شده