رفتن به بالا
  • جمعه - ۱۹ دی ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۱
  • کد خبر : ۴۹۶۸
  • چاپ خبر : دلواپسان با موسیقی هم مخالفند!/تصاوير

دلواپسان با موسیقی هم مخالفند!/تصاوير

به گزارش "آفتاب بافق"   گروه لیان که تا به حال در شهرهای مختلف ایران و حتی کشورهای دیگر نیز کنسرت برگزار کرده، ١٦سال است که نتوانسته در زادگاه خود، بوشهر روی صحنه برود. با این حال آنها بالاخره بعد از سال ها مجوز برگزاری کنسرتی را برای دو سانس در سالن سینمای شهیدآوینی برای […]

به گزارش "آفتاب بافق"

 

گروه لیان که تا به حال در شهرهای مختلف ایران و حتی کشورهای دیگر نیز کنسرت برگزار کرده، ١٦سال است که نتوانسته در زادگاه خود، بوشهر روی صحنه برود. با این حال آنها بالاخره بعد از سال ها مجوز برگزاری کنسرتی را برای دو سانس در سالن سینمای شهیدآوینی برای روز جمعه، ١٢دی دریافت کردند اما ماجرای لغو یکی از سانس های کنسرت این گروه به همین جا ختم نشد.


 

گروهی از معترضان برگزاری کنسرت لیان که شمار آنها به حدود صدنفر می رسید، با تجمع مقابل در ورودی سالن، ابتدا اقدام به برپایی نماز جماعت کرده و سپس دست به تجمع در این محل زدند. فشار این گروه موجب لغو سانس اول کنسرت شد که بعد از سه ساعت با ورود نیروهای انتظامی برای پایان دادن به درگیری ها و بعد از استفاده از گاز اشک آور، سانس دوم این کنسرت در ساعت٢١ برگزار شد.


استانداری بوشهر نیز با این استدلال که کنسرت دارای مجوز است، از اجرای این مراسم حمایت کرد، هرچند یکی از سانس های اجرانشده به روز بعد موکول شد که به گفته محسن شریفیان، سرپرست گروه «لیان» بنا بر مصلحت، این کنسرت لغو شد.پس از آن حدود ٢٠٠نفر از معترضان روز دوشنبه، ١٥دی در مقابل دفتر استانداری تجمع کرده و خواستار عزل استاندار، مدیرکل ارشاد بوشهر و استیضاح وزیر کشور شده اند.

در مقابل نیز از دوشنبه، ١٥دی عده ای از مردم در پیامی که در فضای مجازی دست به دست شد، خواستار تشکر از استانداری از طریق تجمع در مقابل این ساختمان در روز سه شنبه شدند که صبح سه شنبه استانداری در اطلاعیه ای چنین پاسخ داده است: «مردم فهیم، قانون مدار و فرهنگی استان بوشهر، مواضع و دیدگاه های خود نسبت به خدمتگزاران به ایران اسلامی را با تکریم و احترام به رییس جمهور و کاروان تدبیر و امید در فرصتی که در ایام آتی فراهم خواهد شد، به نمایش بگذارند.»


 

تجمع مخالفان برگزاری یک کنسرت با تجمع موافقان روبرو شد/ سرانجام کنسرت اجرا شد
حمیده ماحوزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر نیز درباره برپایی کنسرت گروه لیان به «شرق» گفت: «ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم. برپایی مراسم مختلف و کنسرت ها از وظایف ماست. البته ما به ایده معترضان احترام می گذاریم و حاضریم درفضایی صمیمی تر گفت وگو کنیم.او همچنین در واکنش به تجمع خودجوش روز گذشته مردم افزود: «هم من و هم استاندار از مردم خواهش کردیم که تجمع نکنند. معتقدم باید مسایل را با گفت وگو حل کرد.» اما حامیان گروه لیان با این پیغام قانع نشده و عصر روز گذشته برای نشان دادن تشکر خود از اقدامات مسوولان استان، مقابل استانداری بوشهر جمع شدند این درحالی است که تهدید هایی که پیش از آغاز کنسرت بوشهر شروع شده بود، ادامه دارد.

شریفیان با تایید این خبر گفت: «پیش از برگزاری کنسرت در نامه ای که در اختیار مقامات قضایی و معاون سیاسی – امنیتی استانداری بوشهر قرار دادم، به این تهدیدها اشاره کردم.»او با بیان اینکه معترضان روز دوشنبه نیز تجمعی برگزار و شبنامه هایی را در این اعتراض منتشر کردند، در شرح ماجرایی که روز جمعه اتفاق افتاد، افزود: «برخی از کادر اجرایی برگزاری کنسرت، در ورودی سالن قرار داشتند که مورد ضرب و شتم معترضان قرار گرفتند و لباس های برخی از آنها پاره شد و تعدادی هم مصدوم شدند. برخی از عوامل برگزاری کنسرت اقدام به تصویربرداری از این صحنه ها کرده بودند که معترضان دوربین ها را گرفته و فیلم ها را از بین برده اند اما فیلم های دیگری از این جریان ثبت شده است.»
  

او ادامه داد: «بعد از مشاهده این حوادث، من با نیروی انتظامی تماس گرفتم و آنها به محل آمدند. معترضان گفته اند که اعتراض آنها مسالمت آمیز بوده است اما سوال من این است که اگر نیروی انتظامی دخالت نمی کرد، چه اتفاقی رخ می داد؟ حتی با وجود تمام این رفتارها ما شکایتی از این جریان نداریم و همان شب هم زمانی که همراه گروه روی استیج قرار گرفته بودم، اعلام کردم، شکایتی نداریم.»شریفیان در پاسخ به این سوال که لیان قصد برگزاری دوباره کنسرت در بوشهر را دارد، چنین پاسخ داد: «کار و زندگی روزمره ما موسیقی و برگزاری کنسرت است. ما سال ها اجازه تمرین نداشتیم و سال ها مجوز برگزاری کنسرت را به ما ندادند و از لحاظ مالی هم متضرر شدیم با این اوصاف تصمیم ما همچنان بر اجرای کنسرت در بوشهر است و این موضوع نه تنها خواست ما بلکه خواست مردم هم هست.»

او در مورد اینکه در این سال ها چه نهادی از برگزاری کنسرت لیان ممانعت کرده است، عنوان کرد: «ما هر سال درخواست دریافت مجوز را ارایه می دادیم اما هیچ دلیل قانونی و مکتوبی در مورد اینکه چرا اجازه برگزاری کنسرت نداریم، به ما داده نمی شد و گاهی به صورت شفاهی می گفتند فرمانداری این اجازه را نمی دهد. با این حال دور از انصاف است اگر بگویم مدیران ارشاد در دولت فعلی و حتی دولت قبلی از ما حمایت نکردند و معمولا در ندادن مجوز نقشی نداشتند.»

او با بیان اینکه گروه لیان آثار مذهبی زیادی نیز تولید کرده است، اظهار کرد: «عدم اجرای کنسرت لغوشده در بوشهر که قرار بود روز بعد برگزار شود، بنا بر مصلحت بود و من برای اینکه مشکلی پیش نیاید، پیش از این هم چندین بار خواستار صحبت با مدیر اداره امربه معروف بوشهر شدم اما از جانب او پاسخی دریافت نکردم و ضمن اینکه به دفتر نماینده ولی فقیه هم نامه نوشته و خواستار رهنمودهای ایشان شدم.» او در پایان صحبت هایش گفت: «اگر ما کار خلافی انجام داده ایم، مطمئن باشید خود مردم ما را کنار می گذارند و این صحبت که ما در روزهای عزاداری اقدام به برگزاری کنسرت کرده ایم، درست نیست و اعضای گروه لیان از خانواده های مذهبی هستند.»

 

 

منبع: روزنامه شرق

 

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده