رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۶
  • کد خبر : ۳۳۶۳۹
  • چاپ خبر : برگزاری همایش یوز آسیایی در بافق + تصاویر

برگزاری همایش یوز آسیایی در بافق + تصاویر

به مناسبت 9 شهریور روز ملی یوز آسیایی همایش یوز اسیایی در بافق برگزارشد. به گزارش آفتاب بافق؛ 9 شهریور، روز ملی یوز آسیایی است به همین منظور همایش یوز آسیایی با حضور هومن جوکار، مدیر پروژه بین اللملی حفاظت از یوز آسیایی، سامان گلریز حامی افتخاری محیط زیست و یوز آسیایی، سعادت موسوی مدیرکل […]

به مناسبت 9 شهریور روز ملی یوز آسیایی همایش یوز اسیایی در بافق برگزارشد.

به گزارش آفتاب بافق؛ 9 شهریور، روز ملی یوز آسیایی است به همین منظور همایش یوز آسیایی با حضور هومن جوکار، مدیر پروژه بین اللملی حفاظت از یوز آسیایی، سامان گلریز حامی افتخاری محیط زیست و یوز آسیایی، سعادت موسوی مدیرکل محیط زیست و دکتر اکبری معاون طبیعی و معاون مدیرکل محیط زیست استان، فرماندار،رئیس شورای شهر بافق و جمعی از فعالان محیط زیست و تشکلهای مردم نهاد و حامی محیط زیست استان یزد و مسئولان ادارات شهرستان در سالن کمال الدین وحشی بافقی اداره ارشاد اسلامی شهرستان بافق برگزار شد.

در ابتداء فرماندار بافق ضمن خیرمقدم به مدعوین با بیان اینکه بافق به عنوان خاستگاه یوز در سطح بین المللی، ملی و منطقه ای مطرح است اظهار داشت: ثبت روز یوز بنام بافق باعث شده است تا وظیفه مسوولان و مردم در این شهرستان نسبت به حفاظت از این گونه نادر زیاد شود.

وی با اشاره به اینکه عملکرد خوبی در رابطه با حفاظت از یوز انجام نشده است عنوان کرد: البته در کنار همه نامهربانی ها، در حال حاضر فعالیت حافظان و دوستداران محیط زیست در منطقه آریز بافق باعث ادامه جولان یوزپلنگ آسیایی در این منطقه شده است.

زاده رحمانی به ایجاد برنامه کارزار رسانه ای به منظور توجه افکار عمومی اشاره کرد و یادآور شد: برای حفظ این گونه ارزشمند به عنوان یک سرمایه ملی باید کوشید.

وی ضمن تقدیر از مسئولان و خبرنگاران شهرستان بافق خاطر نشان کرد: این حمایت باعث هم افزایی می شود تا از داشته هایمان حفاظت کنیم.

فرماندار بافق جایگاه یوز را در ایران باستان و ایران پس از ورود اسلام، بسیار ارزشمند عنوان کرد و گفت: یوز موجودی نجیب و دوست داشتنی است و افراد علاقمند محیط زیست همواره در جهت حفاظت از آن تلاش کرده اند و امیدواریم ما هم دین خود را به آن ادا کنیم.

سپس هومن جوکار به عنوان سخنران مراسم سخنرانی کرد و گفت: برآورد از جمعیت یوز در کشور زیر ۵۰قلاده است که امروز یافته های جدیدی نشان می دهد که یوزپلنگ فقط در مناطق حفاظت شده زندگی نمی کند و اکثر اوقات خود را در خارج این مناطق می گذراند.
هومن جوکار افزدد:این گونه در خارج از مناطق حفاظت شده با تهدید هایی از جمله سگ های گله و برخورد با وسایل نقلیه درجاده ها مواجه می شود و امروز به این نتیجه رسیده ایم که یوز ها را بیشتر در مناطق خارج از دست می دهیم.
وی با بیان اینکه مناطق حفاظت شده یوز بسیار ارتقا پیدا کرده است بیان کرد:در سال ۲۰تا۳۰درصد جمعیت وحوش شهرستان بافق افزایش می یابد و نیز افزایش رشد و تعداد پلنگ در این منطقه نشان دهنده فراهم شدن زیستگاه مناسب تر برای این گونه است.
مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوز آسیایی تصریح کرد:مجبور شدیم در کشور بخاطر از بین رفتن یوز ها در خارج مناطق حفاظت شده تغییر در شیوه حفاظتی ایجاد کنیم.
جوکار افزود:در این رابطه مردم می توانند نقش موثری را در مناطق حفاظت شده ایفا کنند.
وی با اشاره به اینکه به علت جمعیت کم این گونه طی سال های اخیر مجبور به برخی اقدامات شویم خاطر نشان کرد:تکثیر مصنوعی این گونه در اسارت از موارد انجام شده در این زمینه است که باید به روش های جدید روی بیاوریم تا بتوانیم از این گونه حفاظت کنیم.
مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوز آسیایی بیان داشت:مکان هایی درزمینه بهره برداری است که می توان بدون تخریب اقداماتی برای حفاظت بستر زیستگاه های این گونه انجام داد.
جوکار افزود: محیط زیست مانع مطلق برای صنعت نیست و قطعا راه حل هایی برای حفظ این گونه وجود دارد که باید مطالعه و بررسی شود.

در پایان از حامیان این  مخلوق زیبا و نادر با اهداء لوح، تقدیر شد.

 

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده