رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۵
  • کد خبر : ۷۸۰
  • چاپ خبر : آتلانتیک: ایران در آستانه یک پیروزی دیپلماتیک خیره‌کننده بر آمریکا است

آتلانتیک: ایران در آستانه یک پیروزی دیپلماتیک خیره‌کننده بر آمریکا است

گزارش آفتاب بافق به نقل از تسنیم: نشریه آتلانتیک آمریکا در مقاله‌ای با اشاره به مذاکرات هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی و مقاومت کشورمان در برابر زیاده‌خواهی‌های غرب نوشت: “مجبورید در برابر قوانین ایران تعظیم کنید. آنها در آستانه دستیابی به یک پیروزی دیپلماتیک خیره‌کننده در برابر آمریکا هستند: آنها تمام این کار […]

گزارش آفتاب بافق
به نقل از تسنیم:

نشریه آتلانتیک آمریکا در مقاله‌ای با اشاره به مذاکرات هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی و مقاومت کشورمان در برابر زیاده‌خواهی‌های غرب نوشت: “مجبورید در برابر قوانین ایران تعظیم کنید. آنها در آستانه دستیابی به یک پیروزی دیپلماتیک خیره‌کننده در برابر آمریکا هستند: آنها تمام این کار را با بلوف زدن انجام دادند. رقبای آنها دارای برتری‌های مادی در حوزه پول، تکنولوژی، قدرت نظامی و … بودند. اما رهبران ایران دارای شفافیت هدف و اراده پیروزی بودند. بدون این خصلت‌ها، مزیت‌های مادی رقبا فایده‌ای ندارد.”
این نشریه در ادامه مدعی می‌شود که سال گذشته به دلیل تحریم‌های اقتصادی آمریکا که از سال 2011 آغاز شده بودند، وضعیت اقتصادی ایران مساعد نبود و از سوی دیگر نیز بشار اسد، مهمترین متحد این کشور، تحت حمله شبه‌نظامی‌های مخالف داخلی و نیز تهدیدات اوباما قرار داشت اما:
“امروز، آمریکا و بریتانیا حملات هوایی را با اسد هماهنگ می‌کنند. ایران از تحریم‌های زیادی رهایی یافته است. ارز این کشور تقویت شده، تورم مهار شده و سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی احیاء شده است. آمریکا به صورت فزاینده‌ای خواسته‌های خود برای اعمال محدودیت‌های هسته‌ای بر ایران را کاهش داده است.”
نشریه آمریکایی با اشاره به گزارش اخیر نیویورک تایمز می‌نویسد: “دولت اوباما از خوسته‌ بلند مدت خود مبنی بر اینکه ایران سانتریفیوژهای هسته‌ای خود را برچیند عقب کشیده و تنها از تهران خواسته که اتصالات برخی از آنها را قطع کند. ظرفیت غنی‌سازی ایران دست‌ نخورده باقی خواهد ماند، و ایران می‌تواند پیشروی خود به سمت تسلیحات هسته‌ای را در هر زمان ادامه دهد و تنها هزینه آن تأخیری است که برای اتصال دوباره این دستگاه‌ها باید متحمل شود.”
البته این ادعاهای آتلانتیک و نیویورک‌تایمز در حالی مطرح می‌شود که حتی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نیز اذعان کرده‌اند که کشورمان در بیش از یک دهه گذشته هیچ گونه فعالیت هسته‌ای با ابعاد نظامی نداشته است. گزارش‌های مداوم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز که وظیفه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای کشورها است نیز مؤید همین امر است.
آتلانتیک با اشاره به ادعاهای رسانه‌ای مبنی بر اینکه آمریکا در مذاکرات نیویروک پیشنهاداتی به ایران ارائه داده است، نوشت: “مذاکره کننده‌های ایران در هر دور به امتیازات آمریکایی‌ها اظهار بی‌علاقگی کرده و بیشتر طلب کرده‌اند. تا جایی که ناظرین خارجی می‌بینند، آنها توانسته‌اند این امتیازات را بگیرند.”

ارسال دیدگاه


error: متن حفاظت شده